Lifestyle 25.11.2019 5 minut

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Podpowiada lekarz

Też masz dość „gluta”, który u Twojego dziecka pojawia się od razu na początku sezonu grzewczego i trwa aż do wiosny? Przyczyną może być suche powietrze w mieszkaniu. Jak nawilżać powietrze w pokoju dziecka? Wyjaśnia dr Tomasz chirurg i tata. Obejrzyj film!

Czy suche powietrze sprzyja infekcjom?

Przyczyną infekcji są nie tylko wirusy, ale także zła jakość powietrza w domu czy przedszkolu, która może przyczyniać się do podrażnienia układu oddechowego.

Powietrze w domu, mimo częstego wietrzenia, jest często dużo gorsze niż na zewnątrz, szczególnie w dużym mieście, w którym borykamy się dodatkowo z problemem smogu. Powietrze, którym oddychamy w czasie sezonu grzewczego jest zdecydowanie za suche. Wilgotność spada wtedy często poniżej 10%, a powinna wynosić minimum 40%. Dodatkowo mamy tendencję do przegrzewania mieszkań, szczególnie w nocy. W nocy temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20-22 stopni Celsjusza.

W czym pomaga nawilżasz powietrza?

Nawilżacz powietrza zwiększając wilgotność powietrza zmniejsza skłonność do infekcji. Suche powietrze wysusza śluzówki, zagęszcza śluz, co utrudnia naturalne mechanizmy oczyszczania dróg oddechowych z pyłów i drobnoustrojów. Im lepiej nawilżone jest powietrze, tym naturalne mechanizmy obronne są skuteczniejsze.

Jakie objawy, poza katarem, są powiązane ze zbyt suchym powietrzem?

Suchość powietrza wpływa na zwiększenie nasilenia alergii skórnych. Dziecko się drapie, krócej śpi i gorzej funkcjonuje na co dzień.

Przeczytaj także: Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci – czego nie możesz przeoczyć?

Kiedy używać nawilżacza powietrza?

O jakość powietrza warto dbać przez cały rok, nie tylko w sezonie grzewczym. Poza wilgotnością należy także dbać o czystość powietrza w domu. Mieszkanie warto regularnie wietrzyć, a jeśli nie możemy tego zrobić, bo mieszkamy w dużym mieście, to wtedy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza.

MINILAND, NAWILŻACZ POWIETRZA Z CHŁODNĄ MGIEŁKĄ
MINILAND, NAWILŻACZ POWIETRZA Z CHŁODNĄ MGIEŁKĄ

Jaka jest optymalna temperatura i wilgotność powietrza w pokoju?

Temperatura nie powinna przekraczać 20-22 stopni Celsjusza, ale według mnie warto dbać, by była ona jeszcze niższa i wynosiła nawet 18 stopni Celsjusza. Wilgotność powinna wynosić między 40 a 60%.

Czy do nawilżaczy warto dodawać olejki eteryczne?

Lepiej pozostać przy czystej wodzie i nie dodawać olejków eterycznych do pojemnika nawilżacza.

Co jeszcze warto zastosować, by poprawić jakość powietrza?

Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Na rynku dostępne są urządzenia, które skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń stałych, pyłków czy bakterii.

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, redaktor z pasji, ale przede wszystkim Mama szalonej Hani i Partnerka Adama. Na co dzień przekonuje kobiety, że nie muszą kochać swojego ciała, by je szanować. Propaguje Pozytywną Dietetykę, która pozwala nauczyć się zdrowego podejścia do jedzenia bez poczucia winy. Przy pomocy słowa przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowia, tak, by trudne zagadnienia stały się dla wszystkich zrozumiałe. Prywatnie uwielbia snookera, muzykę elektroniczną i wszystko, co ma kokosowy zapach.

Kobieta