Zdrowie 18.05.2020 6 minut

Jak zachęcić dziecko do zdrowych nawyków żywieniowych?

Wysłuchaj rozmowy z doświadczoną dietetyczną Barbarą Dąbrowską-Górską, która podpowiada rodzicom jak zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe dziecka. Twoje pociechy nic nie chcą jeść? Mają bardzo ograniczony „repertuar” kulinarny? Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Odpowiedzi na te pytania usłyszysz w wywiadzie filmowym z naszą ekspertką.

10 trików dietetyczki, które pomogą Ci budować zdrowe nawyki żywieniowe dziecka

Dzięki nim dieta Twojego dziecka bezboleśnie stanie się zdrowsza.

1. Traktuj swoje dziecko, jak człowieka

Każdy człowiek ma prawo do tego, by odmawiać jedzenia, mieć swój gust i swoje upodobania. Nie każ dzieciom jeść „na akord”.

2. Wykorzystaj siłę grupy

Jeśli Twoje dziecko jest niejadkiem postaraj się, by miało styczność z innymi dziećmi, które jedzą chętniej i mają szersze upodobania. Bardzo często jest tak, że gdy maluch usiądzie przy jednym stole z dziećmi, które jedzą np. nielubiane brokuły i nagle zauważy, że wszyscy ich próbują to sam uzna, że warto to zrobić. Bez przymusu!

3. Daj dziecku wybór!

Pozwól dziecku zdecydować, co chce jeść, ale postaw na ograniczony wybór 2-3 produktów. To Ty zdecydujesz spośród jakich opcji wybierać będzie dziecko (same zdrowe!), ale to dziecko dokona wyboru co i ile zje. Dzięki temu maluch ma poczucie wpływu.

4. Do ulubionego dania dokładaj nowość

Twoje dziecko kocha parówki? Wybierz, takie dobrej jakości, ale połóż obok mniej lubiany produkt np. paski papryki. Umów się z dziećmi na tzw „uprzejmy gryz”. Każdego produktu z talerza trzeba spróbować, dziecko nie musi zjadać go do końca, ale jego zadaniem jest zawsze zjeść choć gryza. Dla dziecka nie jest to traumatycznym przeżyciem, a dzięki temu oswaja się ze smakiem. Jest szansa, że przy 15 próbie z papryką gryz będzie już całkiem spory.

5. Uznaj, że dziecko ma prawo czegoś nie lubić

Może się okazać, że nawet po kilkunastu próbach nielubiany pokarm wciąż pozostaje w kategorii „ble”. To jest ok! Przecież Ty też masz swoją listę żywności nielubianej. Tak, jak każdy z nas!

6. Świeć przykładem!

Jeśli wymagasz od swojego dziecka spokojnego jedzenia przy stole, to nie możesz sama z talerzem siedzieć przed komputerem i pracować. Twoje dziecko bacznie Cię obserwuje i uczy się nie na bazie tego, co mówisz, ale tego, co robisz.

7. Nie wmuszaj jedzenia!

Pozwól dziecku, by miało szansę usłyszeć sygnały ze swojego ciała. Kiedy jedzenie jest dostępne cały czas pod ręką dziecka nie ma ono możliwości, by poczuć właściwy głód czy sytość. Dlatego nie wmuszaj jedzenia i pozwól, by dziecko samo przyszło do Ciebie prosząc o posiłek. Dzięki temu nauczysz malca odczuwania sygnałów głodu i sytości.

8. Angażuj dzieci w przygotowanie posiłku

Kiedy dziecko uczestniczy aktywnie w gotowaniu, wtedy trudniej jest mu odmówić zjedzenia posiłku. Samodzielnie ulepiony kotlet rybny będzie pyszny, nawet, jeśli maluch nie przepada za rybami!

Przeczytaj także: Śniadanie dla dzieci – 5 nietypowych, smacznych i zdrowych pomysłów

9. Celebrujcie posiłki

Ustalcie dzień i konkretny czas w tygodniu, w którym usiądziecie wspólnie przy rodzinnym stole i zjecie razem posiłek. Bez pośpiechu, bez telefonów, z dobrą atmosferą! Pamiętaj, że jedzenie pełni także funkcję społeczną. Przy posiłkach toczą się ważne rozmowy, dowiadujesz się, co się dzieje w życiu dziecka. Dziecko ma szansę obserwować Ciebie przy jedzeniu, cieszącą się smakiem. To cenne doświadczenia!

10. Próbujcie nowości

Zadbaj, by na rodzinnym stole poza ulubionymi daniami pojawiały się także nowości np. z kuchni świata. Możecie też szukać nowinek kulinarnych na zakupach. Z każdej takiej „wyprawy” wracajcie z czymś, czego jeszcze nie próbowaliście. Potem całą rodziną sprawdzajcie, jaki produkt ma zapach, jaki smak, z czym go połączyć. To zaszczepi w dziecku kulinarną ciekawość.

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, redaktor z pasji, ale przede wszystkim Mama szalonej Hani i Partnerka Adama. Na co dzień przekonuje kobiety, że nie muszą kochać swojego ciała, by je szanować. Propaguje Pozytywną Dietetykę, która pozwala nauczyć się zdrowego podejścia do jedzenia bez poczucia winy. Przy pomocy słowa przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowia, tak, by trudne zagadnienia stały się dla wszystkich zrozumiałe. Prywatnie uwielbia snookera, muzykę elektroniczną i wszystko, co ma kokosowy zapach.

Przedszkolak (3-6 lat)