Wyprawka 13.12.2019 6 minut

Czy warto kupować otulacz? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Wahasz się, czy warto stosować otulacze? Z jednej strony rozumiesz, że otulanie przypomina warunki panujące w brzuchu mamy, z drugiej zaś zastanawiasz się, czy dziecku nie jest za ciasno. Dagmara Chmielewska rozmawia z Joanną Chomicz-Wlazły, fizjoterapeutką, terapeutką integracji sensorycznej, która prowadzi bloga fizjosensorycznie.pl

Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez mamy pytania o otulacze i otulanie.

Czy warto otulać niemowlęta?

W otulaniu istotne są dwie, sprzeczne kwestie. Z jednej strony jako fizjoterapeutka uważam, że ruch jest bardzo ważny i krępowanie dziecka może nie być dobrym pomysłem. Z drugiej strony jestem mamą malutkiego chłopca, który wciąż ma odruch moro, który wybudza go w nocy. Dlatego nie jestem ani anty ani pro otulaniu.

Czy wszystkie dzieci warto otulać?

Otulanie ma swoje plusy i minusy, a to jakie rozwiązanie wybiorą rodzice zależne jest w dużej mierze od indywidualnych cech Twojego dziecka.

Kiedy należy przestać otulać dziecko?

Dziecko, które wciąż przebywa w brzuchu jest bardzo blisko mamy, dziecko w otulaczu jest tak naprawdę obok mamy. Otulacze są wskazane przede wszystkim dla noworodków. Kiedy niemowlę zaczyna się przekęcać, wtedy nie powinniśmy już w żaden sposób krępować ruchów dziecka. Ważne jest, by unikać otulania dzieci chorych, z gorączką.

SWADDLE UP, OTULACZ ETAP 1 BAMBOO LITE
WADDLE UP, OTULACZ ETAP 1 BAMBOO LITE

Jak ciasno otulać dziecko?

Dla mnie, jako fizjoterapeuty, bardzo ważne jest także, by nie krępować ruchów nóg dziecka. Jedna z moich pacjentek bardzo chciała otulać swoje dziecko i robiła to bardzo ciasno, tak, że nogi było mocno ściśnięte. To niedopuszczalna sytuacja. Biodra dziecka muszę mieć możliwość ruchu.

Przeczytaj także: 9 gadżetów do karmienia, które pokocha każda mama!

W jakie sytuacji otulać niemowlęta?

Dziecko warto jest otulać na początku snu, by pozwolić maluszkowi wejść w głęboką fazę snu. Po jakimś czasie można otulacz rozluźnić. Pamiętajmy, by nigdy nie trzymać dzieci w otulaczu przez cały dzień.

Najważniejsze w otulaniu jest wyczucie potrzeb dziecka.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Nowoczesne otulacze na poziomie bioder są luźne, ciaśniejsze otulenie dotyczy rąk. Na kolejnych etapach można stopniowo uwalniać ręce. Wybieraj produkty bambusowe. Bambus jest materiałem elastycznym, oddychającym, przewiewnym i antybakteryjnym.

CUDDLYCO, ZESTAW KOCYKÓW BAMBUSOWYCH COMFI-LOVE
CUDDLYCO, ZESTAW KOCYKÓW BAMBUSOWYCH COMFI-LOVE

Choć otulanie znane jest od setek lat ważne, by zachować zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek. Pamiętaj także, że dziecko najbardziej potrzebuje bliskości mamy i kontaktu skóra do skóry. Żaden otulacz tego nie zastąpi!

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, redaktor z pasji, ale przede wszystkim Mama szalonej Hani i Partnerka Adama. Na co dzień przekonuje kobiety, że nie muszą kochać swojego ciała, by je szanować. Propaguje Pozytywną Dietetykę, która pozwala nauczyć się zdrowego podejścia do jedzenia bez poczucia winy. Przy pomocy słowa przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowia, tak, by trudne zagadnienia stały się dla wszystkich zrozumiałe. Prywatnie uwielbia snookera, muzykę elektroniczną i wszystko, co ma kokosowy zapach.

Ciąża