Psychologia 07.04.2020 7 minut

Toksyczna matka – jak się uwolnić z tej relacji?

Matka to jedna z najważniejszych osób w życiu. To ona nas urodziła i wychowała. Niekiedy jednak własna matka potrafi zgotować swoim dzieciom piekło. Nie musi stosować agresji wobec dziecka. Toksyczna matka choć nie jest agresywna, jest równie niebezpieczna.

Cechy toksycznej matki

Przede wszystkim nie należy mylić toksycznej matki z nadopiekuńczą. Toksyczna matka zbyt mocno interesuje się sprawami swojego dziecka i to nawet wtedy, kiedy dziecko jest już dorosłe i samodzielne.

Toksyczne matki we wszystko się wtrącają, doradzają i chcą za wszelką cenę pomóc. Często ich rady są zupełnie niepotrzebne, ale czują one nieodpartą potrzebę zaznaczania w ten sposób swojej pozycji w życiu dziecka. Toksycznej matce po prostu nie wolno odmówić – nie akceptują tego za grosz.

Ona potraktuje to jako brak miłości i odrzucenie przez dziecko, przez co wywoła ogromne wyrzuty sumienia. Toksyczna matka ma tendencję do uprzykrzenia i utrudniania życia swojemu dziecku. Kiedy jest potrzebna, to jej nie ma, nie pomoże, ale za to zawsze wtrąci się do sprawy, do której nie powinna.

Takie matki utrudniają dzieciom wejście w dorosłość. Dzieci toksycznych matek mają problemy z usamodzielnieniem się, wyprowadzeniem z domu czy znalezieniem partnera i założeniem własnej rodziny. Toksyczne matki są często zazdrosne o swoich przyszłych zięciów lub synowe i wymagają od dzieci, aby bezwzględnie poświęciły się dla nich. Potrafią nawet rozbić związek swojego dziecka poprzez ciągłe wtrącanie się lub krytykowanie wybranka dziecka.

Dzieci toksycznych matek

Dzieci toksycznych matek mogą napotkać wiele problemów podczas wchodzenia w dorosłość. Często mają trudności z podejmowaniem decyzji czy z wyrażaniem swojego zdania. Są zwykle zalęknione i podatne na wpływy. Łatwo nimi manipulować. Zachwiane jest ich poczucie tożsamości, a także poczucie własnej wartości. Mają zwykle niską samoocenę. Cały czas podporządkowane są swoim zaborczym, toksycznym matkom, muszą słuchać ich rad i być na każde ich zawołanie.

Przeczytaj także: Rodzina patchworkowa – co to za rodzina i jak funkcjonuje?

Toksyczna matka – jak się uwolnić?

Wyjście z relacji z toksyczną matką jest bardzo trudne. Niezbędna może okazać się pomoc psychologa. To dziecko musi wykonać pierwszy krok w celu uwolnienia się od takiej matki.

Najlepszym wyjściem jest wyprowadzenie się z rodzinnego domu i rozpoczęcie życia na własny rachunek. Jednak toksyczna matka tak łatwo nie da za wygraną. Będzie wydzwaniała, wysyłała SMSy, przyjeżdżała. Będzie robiła to samo, co robiła cały czas za pomocą wszelkich dostępnych kanałów. W tej sytuacji trzeba postawić wyraźną granicę i całkowicie odciąć wszelkie kontakty.

Redakcja

Wierzymy, że warto działać bez pośpiechu i z uważnością! W Oh!sokiddy nie idziemy na skróty. Nie znajdziesz tu przypadkowych treści. W artykułach piszemy o tym, co naprawdę ważne. Nie piszemy o nowych ciuchach gwiazd czy cenach wózków, jakimi wożą swoje dzieci. Dowiesz się za to, co czuje Twoje dziecko po powrocie z przedszkola lub szkoły, jak funkcjonują rodziny patchworkowe, jak pomóc młodej mamie.

Lifestyle

Zostaw komentarz