Zabawa i edukacja 22.06.2020 5 minut

Tamburyn – jak wykorzystać go do radosnej i kreatywnej zabawy?

Czy wiesz, że wprowadzenie dziecka w świat muzyki i rytmu jest bardzo ważne z punktu widzenia psychologii rozwojowej? Dowiedz się, dlaczego tak jest i poznaj nasze pomysły na wykorzystanie tego zapomnianego instrumentu w twórczej, radosnej zabawie.

Tamburyn – czym właściwie jest?

Tamburyn to mały i płaski bębenek, którego błona jest opięta na okrągłej obręczy. W obręczy zaś są umieszczone blaszki, które przy poruszeniu instrumentem wydają charakterystyczny dźwięk.

Kiedyś, gdy rodzice nie mieli jeszcze dostępu do tak wielkiej ilości zabawek dla dzieci, tamburyn był popularnym elementem zestawów prezentowych. Obecnie używa się go głównie na zajęciach w szkole muzycznej czy w przedszkolach. A szkoda, bo instrument ten można świetnie wykorzystać również w domu. Co szczególnie istotne – częste zabawy z nim poprawiają poczucie rytmu, co ma duże znaczenie dla rozwoju malca.

Dlaczego tamburyn i inne instrumenty pozytywnie wpływają na rozwój?

O niektórych osobach mówi się, że mają poczucie rytmu – widać to po ich ruchach tanecznych. Nikt jednak nie przywiązuje do tego szczególnej wagi. Nie uważa się, że poczucie rytmu jest czymś, co ma znaczenie dla rozwoju.

Powinnaś jednak wiedzieć, że szwedzcy badacze już jakiś czas temu wykazali, że umiejętność utrzymywania rytmu – którą kształtuje właśnie tamburyn i zabawy z nim, koreluje z wysokimi wynikami testów na inteligencję. Osoby, które wyczuwają rytm, dobrze radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i wnioskowaniem.

Bardzo duże znaczenie mają także inne zabawy muzyczne. Liczne badania wskazują, że harmonijne dźwięki pozytywnie wpływają na rozwój mózgu, między innymi poprawiając koncentrację, pamięć i ułatwiając zdobywanie nowej wiedzy.

Krótko mówiąc – jeśli do tej pory zastanawiałaś się, czy tamburyn będzie dobrym upominkiem dla Twojego dziecka, to właśnie poznałaś odpowiedź.

Tamburyn – zabawy, w które szybko zachwycą dziecko

Nie masz pomysłu na zabawy z tamburynem? Nie ma problemu – stworzyliśmy kilka propozycji, które natychmiast zainteresują każdego malca.

Przeczytaj także: Zabawy muzyczne dla całej rodziny to wielka frajda!

Wybijanie rytmów do piosenek

Włącz ulubioną piosenkę dziecka, następnie umówcie się, że każdy z Was wybija rytm do innego dźwięku. Oczywiście będzie potrzebne Wam więcej instrumentów – dlatego najlepiej od razu kupić efektowny zestaw. Jeśli pragniesz, aby zabawki służyły przez wiele miesięcy, wybierz zestaw sprawdzonej marki, z najwyższej jakości materiałów. Przykładem jest ten od firmy Scratch.

SCRATCH, ZESTAW MUZYCZNY PTASZEK
SCRATCH, ZESTAW MUZYCZNY PTASZEK

Zagadki – co to za dźwięk?

Zawiąż dziecku oczy, a następnie poproś, by odgadywało dźwięki. Możesz ściskać butelki plastikowe, pukać w podłogę, mlaskać, a także wydawać dźwięki za pomocą instrumentów.

Start/stop!

Ułóż wierszyk, np.: „Gdy tamburyn grać przestanie, wykonać musicie moje zadanie!” – i tutaj pada instrukcja. To świetna zabawa na spotkania rodzinne lub zwykłą nudę. Dzieci ćwiczą refleks, czujność i koncentrację uwagi.

Przeczytaj także: 4 pomysły na kreatywne zabawy z wykorzystaniem zabawek outdoor

Zgadywanki: co to za piosenka?

Zauważyłaś, że niektóre piosenki są tak charakterystyczne, że można je łatwo „wystukać” dłonią na stole? Na tej samej zasadzie możecie bawić się z dzieckiem – Ty używasz instrumentu, dziecko zgaduje, o jaką piosenkę chodzi.

Jak wybrać tamburyn dla dziecka?

Wybierając instrument dla dziecka, zwróć uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze – na wygląd, który przyciągnie dziecko. Najpiękniejsze tamburyny mają ciekawe grafiki i mnóstwo kolorów, czego przykładem jest solidna zabawka Scratch.

SCRATCH, TAMBURYN SÓWKA LOU II
SCRATCH, TAMBURYN SÓWKA LOU II

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, redaktor z pasji, ale przede wszystkim Mama szalonej Hani i Partnerka Adama. Na co dzień przekonuje kobiety, że nie muszą kochać swojego ciała, by je szanować. Propaguje Pozytywną Dietetykę, która pozwala nauczyć się zdrowego podejścia do jedzenia bez poczucia winy. Przy pomocy słowa przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowia, tak, by trudne zagadnienia stały się dla wszystkich zrozumiałe. Prywatnie uwielbia snookera, muzykę elektroniczną i wszystko, co ma kokosowy zapach.

Starszak (1-3 lat)

Zostaw komentarz