Przedszkole 07.04.2020 9 minut

Szukasz wyjątkowego przedszkola dla dziecka? Sprawdź, na co zwracać uwagę

Od narodzin Twoje dziecko rośnie jak na drożdżach. Rodzice cieszą się, kiedy widzą, jak ich największy skarb rozwija się w mgnieniu oka. Zadowoleni są z tego, że zdobywa kolejne kamienie milowe – siadanie, raczkowanie, naukę chodzenia – bez większych trudności. Wiedzą, że w ten sposób ich pociecha dąży do samodzielności, która pozwoli jej wkroczyć w kolejny etap, jakim jest przedszkole. Zanim jednak nadejdzie ten wielki dzień, mama i tata muszą podjąć świadomą decyzję o wyborze odpowiedniego przedszkola. Jak to zrobić i co brać pod uwagę?

Zrób szerokie rozeznanie

Wybór przedszkola jest bardzo ważną sprawą. Na początku rodzice powinni zamienić się w detektywa i zrobić mały rekonesans. Tę misję rodzicielską warto podzielić na trzy etapy.

Pierwszym z nich jest wstępny wywiad środowiskowy, bo jak mówi polskie porzekadło „kto pyta, nie błądzi”. Dobrym źródłem informacji są sąsiedzi i znajomi, którzy mogą wypowiedzieć się na temat pobliskich przedszkoli. Nabytą wiedzę można poszerzyć o komentarze na forach internetowych. Warto jednak pamiętać, że opinie te mogą być niemiarodajne.

Jeśli w wyniku mini śledztwa zostało zarekomendowanych kilka przedszkoli, to akcja powiodła się pomyślnie. Śmiało można przystąpić do drugiego etapu, polegającego na przygotowaniu tabelki z własnymi kryteriami, jakie ma spełnić dane placówka. Każdy rodzic chce przecież posłać pociechę do wyjątkowego miejsca, w którym zazna wiele pozytywnych wrażeń, rozwinie umiejętności, zintegruje się z rówieśnikami oraz nauczy się radzić z tęsknotą za domem.

Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy wyborze placówki?

Rodzaj przedszkola

Publiczne czy prywatne? Międzynarodowe czy katolickie? Językowe czy muzyczne? Sportowe czy integracyjne? A może ekologiczne? Na tym nie koniec – dostępne są też placówki realizujące alternatywne programy m.in. steinerowskie, montessoriańskie, skandynawskie i leśne.

Niezależnie od wyboru profilu przedszkola pozostają jeszcze do rozważenia trzy podstawowe kwestie.

  • Jak wygląda system kar i nagród -w jaki sposób przyznawane są punkty za dobre lub złe sprawowanie?
  • Jakie są metody rozwiązywania konfliktów między dziećmi?
  • Jak przedszkolanki pomagają, by dziecko umiało radzić sobie z trudnymi emocjami, na przykład podczas porannej rozłąki z rodzicem?

Wykwalifikowana i przyjazna kadra pedagogiczna

Atrakcyjność przedszkola podnoszą pracownicy. Największą zasługę w tworzeniu atmosfery ogniska domowego i budowaniu przyjaznych więzi z dziećmi mają panie przedszkolanki, nazywane pieszczotliwie „ciociami”. Dbają one o swoich podopiecznych z należytą troską i każdego dnia starają się z całych sił, żeby żadnemu maluchowi włos z głowy nie spadł.

Opiekunki traktują często swoich małych uczniów, jak swoje własne dzieci, mając na uwadze ich dobro, tak samo, jak rodzice. Oddając pociechę pod opiekę nowej cioci z przedszkola, należy jej zaufać jako osobie, ale także jej zdolnościom i kompetencjom. Nawiązać z nią nić porozumienia opierającą się na współpracy z dewizą, że razem uczymy dziecko samodzielności i dbamy o jego prawidłowy rozwój. Do tego warto przedszkolankę bliżej poznać, na przykład pozwolić sobie na krótką pogawędkę przy odprowadzaniu lub odbieraniu dziecka.

Rozmowa, podczas której podejmowane są zarówno przyjemne, jak i trudne tematy (np. niestosowne zachowanie dziecka podczas zabawy), kształtują zdrową i partnerską relację między rodzicem a nauczycielem. Rodzice powinni być wdzięczni każdej opiekunce za jej istotny wkład w codzienne wychowanie pociechy oraz za to, że dziecko czuje się w przedszkolu swobodnie i bezpiecznie tak jak w domu.

Mnogość i różnorodność zajęć

Jaka podstawa programowa jest realizowana w placówce? Jakie pomoce dydaktyczne są wykorzystywane do nauki? Na jakie zajęcia dodatkowe można dziecko zapisać? Czy przedszkole jest objęte opieką psychologa? Na to wszystko warto zwrócić uwagę.

Wyżywienie

Czy przedszkole przygotowuje własne posiłki? Czy korzysta z usług firm cateringowych? Jakie posiłki są serwowane w przedszkolu? Czy można dostosować dietę do potrzeb żywieniowych dziecka? Czy w ofercie jest dostępna dieta bezglutenowa albo bez laktozy? Jest możliwość przygotowywania posiłków samodzielnie? Te kwestie są szczególnie ważne, jeśli Twoje dziecko ma problemy żywieniowe.

Lokalizacja

Gdzie położona jest wymarzona placówka – czy bliżej domu, pracy a może na drugim końcu miasta? Ile czasu zajmuje odprowadzanie lub zawiezienie dziecka do przedszkola?

Przeczytaj także: Szkolny wyścig szczurów – moje dziecko nie weźmie w nim udziału!

Co jeszcze brać pod uwagę?

Do tej listy można jeszcze dodać kwestie związane z opłatami, procesem adaptacji, zapleczem lokalowym oraz liczebnością dzieci w danej grupie.

Kiedy rodzice już ustalą kryteria, którymi będą kierować się przy wyborze przedszkola, mogą rozpocząć „burzę mózgów” (trzeci etap). Jest to odpowiedni moment na przestudiowanie wybranych placówek zgodnie z przyjętymi założeniami, wypisanie plusów i minusów oraz wytypowanie placówki, która najlepiej spełnia oczekiwania. Podczas podejmowania decyzji warto zawierzyć nie tylko zdrowemu rozsądkowi, ale także rodzicielskiej intuicji.

Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że wyjątkowe, ciepłe i przyjazne placówki tworzą doświadczone nauczycielki wkładające w swoją pracę całe serce. Dzięki nim dziecko będzie chodzić w podskokach i z uśmiechem na buzi do przedszkola, a rodzice uspokoją się, że ich pociecha jest w dobrych rękach.

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Przedszkolak (3-6 lat)

Zostaw komentarz