Newsy 26.08.2020 4 minut

Szczepienia dzieci będą nowym kryterium rekrutacji do przedszkola? Senat chce zmian

Każdy przedszkolak będzie musiał zostać poddany szczepieniu ochronnemu przeciw chorobom zakaźnym. W innym przypadku nie przejdzie pozytywnie rekrutacji do publicznego przedszkola? Na stronie Senatu pojawił się jednostronicowy projekt nowelizacji Prawa oświatowego, ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz ustawy i podstawowej opiece zdrowotnej. Właśnie w nim opisano pomysł, by jednym z kryterium przyjęcia do przedszkola było właśnie obowiązkowe szczepienie dzieci. Podpisało się pod nim 16 senatorów na czele z marszałkiem Tomaszem Grodzkim.

Senat o obowiązku szczepienia dzieci

Dlaczego Senat chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia dzieci podczas rekrutacji do placówek publicznych? W ich opinii wprowadzenie zmian jest wręcz konieczne. Z roku na rok coraz więcej rodziców nie chce szczepić swoich pociech, przez co narażają społeczeństwo na groźne choroby zakaźne.

Jak uważają senatorowie, społeczny sceptycyzm wobec obowiązkowego szczepienia dzieci jest niczym nieuzasadniony, a poza tym jest wynikiem zwykłej ignorancji. Stąd też propozycja nowych przepisów, by zachęcić rodziców do zmiany postawy. Ponieważ dzieci nieszczepione stanowią zagrożenie dla innych przedszkolaków oraz dla tych, które nie mogą zostać zaszczepione ze względu na udokumentowane przeciwwskazania.

Jak miałoby to wyglądać?

Chcąc zapisać pociechę do przedszkola, zobowiązałabyś się dostarczyć zaświadczenie mówiące o tym, że odbyła ona wszystkie obowiązkowe szczepienia. Jeśli chodzi o żłobki, to szczepienie dzieci miałoby być „jednym z warunków” przyjęcia do placówki. O wystawienie dokumentu musiałabyś poprosić lekarza pediatrę, do którego zapisane jest dziecko. Natomiast, gdyby wystąpiły przeciwwskazania, że nie kwalifikuje się ono do szczepienia ze względu na wady serca czy układu odpornościowego, musi też wystawić zaświadczenie potwierdzające tę okoliczność.

Resort edukacji mówi „nie

Ten temat znowu powraca. Propozycję o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla dzieci rozważano już w 2019 roku. Wówczas Ministerstwo Edukacji Narodowej ją odrzuciło. Zdaniem resortu przyznanie pierwszeństwa przy przyjęciu do przedszkola dzieciom zaszczepionym mogłoby być ograniczeniem konstytucyjnego prawa równego dostępu do nauki. Z tego powodu projekt odrzucono. Zabrakło wystarczającego uzasadnienia zmian w kryteriach rekrutacji do publicznego przedszkola.

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Kobieta

Zostaw komentarz