Psychologia 16.06.2020 6 minut

Szacunek do starszych to nie uległość! Koniecznie naucz tego swoje dziecko

We współczesnym świecie starość nie jest postrzegana jako atrakcyjna, a szkoda, bo wiek to doświadczenie, historia, cenny dystans. Dlatego zarówno Ty, jak i Twoje dziecko może wiele zyskać na mądrym kontakcie z osobami w podeszłym wieku. To właśnie z tego powodu od najmłodszych lata starasz się nauczyć swoje dziecko szacunku do starszych. Pamiętaj jednak, że dziecko to także człowiek i nawet osoba starsza nie ma prawa traktować go inaczej.

Życzliwość, otwartość, uprzejmość to cechy które ułatwiają kontakty międzyludzkie – wszystkie niezależnie od tego, czy dotyczą one relacji dziecko-dziecko, czy dorosły-dorosły, a może dorosły-dziecko.

Szacunek należy się każdemu człowiekowi, dlatego tłumaczenie dziecku, że zawsze trzeba szanować osoby starsze to „strzał w kolano”. Bo przecież co ma wiek do szacunku? Prawda jest taka, że przekazywanie takiego przesłania może być dla dziecka wręcz niebezpieczne. Dlaczego?

Szacunek to nie uległość

Szacunek to pojęcie złożone, trudne do zrozumienia, dlatego dzieci często interpretują je po prostu jako uległość. Mówiąc wprost Twoja pociecha myśli: „Muszę się zgodzić na wszystko, czego chce ode mnie osoba w podeszłym wieku, nie mogę „pyskować”, mam zrobić i już”. Tylko czy naprawdę chcesz, by właśnie tak wyglądały te relacje? Skutek to zniechęcenie do osób starszych, lęk, a czasem nawet trauma po kontakcie z nimi. Co zrobić, by tego uniknąć?

Przeczytaj także: Jak okazywać dziecku konstruktywne, wspierające współczucie? Nie mów „nie płacz, nic się nie stało”!

Dbaj, by dziecko uznawało granice swojego ciała

Nie zmuszaj dziecka do przytulania się do dziadka czy cioci w podeszłym wieku, którą dziecko widuje raz do roku. Nie popychaj mówiąc „No nie wstydź się”. Pozwól dziecku samemu decydować, gdzie przebiegają jego granice w fizycznym kontakcie z innymi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w sytuacji potencjalnego nadużycia seksualnego dziecko będzie czuło dyskomfort, a to zwiększa szansę, że zgłosi się z tym problemem do Ciebie.

A co, jeśli to właśnie osoba starsza wykorzysta dziecko, które wcześniej przytulało się na siłę? Taki maluch może uznać, że oczekuje się od niego zgody na zachowania, których on sam nie akceptuje.

Dziecko ma prawo wyrażać swoje zdanie, nawet jeśli osoba starsza się z nim nie zgadza

Dziecko to odrębna osoba, ma prawo mieć swoje zdanie, ma prawo wyrażać opinię. Naucz dziecko grzecznego przedstawiania swojego punktu widzenia, bez podnoszenia głosu. Pokaż, jak dążyć do kompromisu, jak z uwagą słuchać innych. To wszystko jednak nie oznacza, że dziecko ma zawsze zgadzać się z osobą starszą, bez względu na wszystko.

Często spotyka się osoby w podeszłym wieku, które są ciekawe tego, co myślą młodzi, jak myślą. Jednak są wśród nich także osoby „zamknięte” wewnętrznie. Dziecko nie jest za to odpowiedzialne i nie musi w związku z tym siedzieć „cicho”.

Przeczytaj także: Pierwsze, dziecięce przyjaźnie są bardzo ważne! Jak pomóc dziecku je budować?

Szacunek to nie bezwzględne posłuszeństwo

Dziecko nie musi robić wszystkiego, o co poprosi je osoba starsza. To kolejny aspekt związany z bezpieczeństwem. Jasne jest, że starsze osoby bliskie dziecku (np. babcia i dziadek) mogą je prosić o pomoc, a zadaniem rodzica jest nauczyć malucha, dlaczego warto tą pomoc ofiarować. Tu nie chodzi o posłuszeństwo, ale o życzliwość, zrozumienie tego, że osobom starszym trudno jest wykonywać niektóre czynności. Jednak naucz dziecko, że obca osoba starsza nie może mu niczego kazać.

Wśród osób starszych także są osoby złe, które pod pretekstem np. zaniesienia zakupów mogą zwabić dziecko do swojego domu i zrobić mu krzywdę. Obcy to obcy bez względu na wiek.

Tagi:

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, redaktor z pasji, ale przede wszystkim Mama szalonej Hani i Partnerka Adama. Na co dzień przekonuje kobiety, że nie muszą kochać swojego ciała, by je szanować. Propaguje Pozytywną Dietetykę, która pozwala nauczyć się zdrowego podejścia do jedzenia bez poczucia winy. Przy pomocy słowa przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowia, tak, by trudne zagadnienia stały się dla wszystkich zrozumiałe. Prywatnie uwielbia snookera, muzykę elektroniczną i wszystko, co ma kokosowy zapach.

Uczeń (6+ lat)

Zostaw komentarz