Psychologia 14.07.2020 6 minut

Stres w pracy – jak nim zarządzać? Masz wpływ na to, jak się czujesz!

Usłyszałam kiedyś, że jak nie ma stresu w pracy, to znaczy, że to żadna praca. To zdanie uświadomiło mi, jak dalece stres został przez wszystkich, powiedzmy zaaprobowany. A ja się temu przeciwstawiam, mówię nie! I chociaż doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że stres jest naturalną emocją, która towarzyszy nam na co dzień, staram się całkowicie zminimalizować go w swoim życiu. W jaki sposób poskromić stres w pracy? Czy w ogóle się da?

Spis treści:

Stres jest normalną sprawą!

Zanim zabierzemy się za strategie radzenia sobie ze stresem w pracy, musimy dobrze zrozumieć jego „naturę”, a świadomość i wiedza zawsze pomagają.

Odpowiedzmy więc sobie na parę pytań. Jak działa stres? Jaki ma na nas wpływ? I to, co najważniejsze, w jaki sposób możemy sobie z nim radzić?

Jak dopada nas stres?

Stres jest naturalną reakcją organizmu na stawiane mu psychiczne i fizyczne wymogi. A gdzie stawia się ich przed nami najwięcej? Właśnie w pracy. To ona najczęściej powoduje, że nasz umysł i ciało są na najwyższych obrotach. Bo nie wiem, czy wiecie, ale właśnie zazwyczaj w pracy osiągamy najwyższą mobilizację. Tak, tak! Niestety jest też tak, że za tą pełną gotowością w pracy, idzie także bardzo duży wydatek energetyczny, a nasze osiągnięcia są często okupione dużym stresem.

To, w jaki sposób oddziaływuje na nas stres w pracy można przedstawić na podstawie ogólnego schematu jego działania. Działanie stresu opiera się o trzy stadia.

1. Stadium alarmowe

To etap, w którym mobilizujemy się do walki z tym, co wzbudziło w nas reakcję stresową. W pracy może wyglądać to w ten sposób, że w sytuacji dużego napięcia, w pełni zwieramy szyki i pomimo nawet własnych ograniczeń, wykonujemy powierzone nam zadania.

2. Stadium odporności

Na tym etapie organizm zaczyna się „przyzwyczajać” do stresogennego bodźca, ale wbrew pozorom staję się coraz słabszy i powoli przestaje radzić sobie z tym. 

3. Stadium wyczerpania

Mamy z nim do czynienia, kiedy jesteśmy wystawieni zbyt długo na działanie czynnika stresu.

Przeczytaj także: Bądź uważna, a nie wiecznie zajęta! Jak mindfulness zmieni Twoje życie?

Metody radzenia sobie ze stresem w pracy

Stresu uniknąć się nie da, ponieważ jest naturalną reakcją organizmu. Można go jednak zniwelować i odpowiednio sobie z nim radzić. Metod i strategii radzenia sobie ze stresem jest pewnie tyle, ile nas samych, ale są takie, które działają praktycznie zawsze.

1. Planuj pracę

Nawet jeśli specyfika Twojej pracy jest bardzo dynamiczna, a Ty w większości gasisz tzw. pożary, czyli działasz tu, gdzie akurat jest potrzeba, przygotuj sobie plan działania. Wiesz, co musisz robić codziennie, co ew raz w tygodniu lub raz w miesiącu. 

2. Nie przyjmuj na siebie więcej, niż możesz zrobić

Najczęstszy problem, to fakt, że za dużo bierzemy na swoje barki. Chcemy pokazać szefowi, jak jesteśmy efektywni i ile potrafimy, a w efekcie nie stajemy na wysokości zadania i dostarczamy sobie dodatkowy stres i odpowiedzialność.

3. Porządkuj pracę i określaj priorytety

Patrząc na listę piętrzących się spraw, zastanów się, co jest najważniejsze, tak aby najbardziej pilne sprawy były zrobione najpierw i nie siedziały Ci z tyłu głowy

4. Poproś o wsparcie i współpracuj

Wszyscy mają określone obowiązki, ale w każdej firmie, gramy do jednej bramki. Zobacz, czy nie możesz z kimś współdzielić wykonania projektu, czy nie warto przedyskutować strategii działania i nie łączyć kompetencji. 

5. Pij, jedz i rób przerwy

Trywialne? Może. Ale zastanów się co i jak jadasz w pracy, ile pijesz i czy nie jest to tylko kawa i energetyk? I czy tak jak siadasz o 9ej do komputera, to dopiero wiele godzin później wstajesz tylko po kolejną kawę? Pamiętaj, żeby dobrze funkcjonować, trzeba po prostu zadbać o najbardziej podstawowe potrzeby. 

To oczywiście tylko przykładowe strategie, ale sprawdzone i na pewno pomocne. No to do dzieła!

Jak dodatkowo złagodzić stres w życiu?

Oprócz dobrze opracowanej strategii radzenia sobie ze stresem warto zadbać też o tzw. higienę życia. Co jest ważne?i:

  • Ilość snu. Dorosła osoba powinna spać min 6-7 godzin, a optymalnie ok 8iu.
  • Jakość snu. Ważne jest kładzenie się o w miarę wczesnej porze, ponieważ to tzw zdrowy sen.
  • Aktywność fizyczna. Dbaj o swoją kondycję, najlepiej na świeżym powietrzu
  • Odpoczynek. Nie tylko fizyczna regeneracja organizmu jest ważna. Zadbaj o wartościowy dla siebie odpoczynek.
  • Joga i medytacja. Praca z ciałem jest doskonałym narzędziem do panowania nad reakcjami stresowymi. Im więcej samoświadomości, tym łatwiej sobie z nimi radzić.
  • Bądź dla siebie dobra – na koniec, to co najważniejsze i co powtarzam wszystkim jak mantrę. Kiedy dbasz o samego siebie, nawet duży stres

Mam nadzieję, że ten tekst pokaże Wam, że nawet to, co nieuniknione jest do wypracowania. Bardzo ważne jest to, aby przeciwdziałać stresowi i umieć sobie z nim radzić, bo potrafi robić straszne spustoszenia. Uwierzcie mi, wiem, co mówię. A teraz, wdech i wydech…

Katarzyna Przedborska

Absolwentka psychologii z kilkuletnią praktyką terapii wspomagającej spektrum autyzmu. Kasia to odwieczny rzecznik i wielka fanka dzieci. Prywatnie mama 5-letniego Frania. Miłośniczka dziecięcego świata. Zabawy, warsztaty oraz wieloaspektowe wsparcie dla dzieci i rodzin, to jej życiowa misja. Amatorka dobrego kina, gotowania (i jedzenia!), „angielskiego” humoru i wynajdywania sposobów na nudę. „Mój świat idealny jest pełen szacunku, ciepła, życzliwości i uśmiechu” – mówi Kasia.

Lifestyle

Zostaw komentarz