Zdrowie 27.06.2020 5 minut

Skoki rozwojowe u dzieci – kiedy następują i czym się charakteryzują?

Zauważyłeś u swojego dziecka pewnie zmiany w jego zachowaniu? Zaniepokoiło cię, że coś, co dobrze szło twojemu dziecku, zaczęło iść gorzej? A może twoje dziecko było zazwyczaj spokojne, a teraz ciągle płacze i się złości? Nie martw się. Twoje dziecko przechodzi tak zwane skoki rozwojowe. Poznaj skoki rozwojowe dziecka w pierwszym roku życia i bądź na nie gotowa.

Pierwszy skok rozwojowy: 5 tydzień życia

Dopiero około 5 tygodnia życia zaczynają do dziecka docierać wszelkie bodźce z zewnątrz. Maluch zaczyna poznawać powoli swoje otoczenie. Inaczej zaczyna odczuwać smak, zapach czy słyszeć dźwięki. Natłok bodźców może być dla niego uciążliwy i powodować strach. Może więc znacznie bardziej domagać się noszenia na rękach i być bardziej marudny, zwłaszcza po wizycie grona osób z rodziny czy twoich znajomych.

Skok drugi: 7-8 tydzień życia

W tym czasie niemowlę zauważa, że… ma ręce. Wyraźnie też już widzi i zaczyna podnosić głowę i sięgać rękami do rzeczy znajdujących się w zasięgu jego wzroku. Warto wtedy podawać dziecku do rąk zabawki, które może ściskać, a do tego jeśli ściśnięcie zabawki spowoduje pojawienie się dźwięku, będzie to dla dziecka wielka frajda.

Skok trzeci: 11-12 tydzień życia

W tym wieku dziecko zaczyna okazywać powoli swoje odczucia. Przede wszystkim potrafi pokazać płaczem i krzykiem, że mu się nudzi, czy że coś je denerwuje. Zaczyna też wkładać wszystko do buzi i potrzebuje przestrzeni do machania rękami i wierzgania nogami. Maluch uczy się wtedy także rozróżniać, jakim tonem do niego mówisz. Możesz mieć problem z przebraniem dziecka, ale jeśli przemówisz do niego uspokajającym głosem może zareagować.

Skok czwarty: 14-19 tydzień życia

To może być cięższy okres. Maluch po prostu będzie marudził i koniec. Trzeba to jakoś przetrwać, bo niełatwo jest zabawić takiego bobasa. Szukaj różnych sposobów na wspólne spędzanie czasu, zabawę. Sięgnij po książeczki z obrazkami. Mogą to być też książeczki dla starszych dzieci, ale dla niemowlęcia lepiej sprawdzi się książeczka czarno-biała. Książeczki dla niemowląt powinny mieć grube i miękkie strony oraz elementy, które można naciskać i manipulować nimi.

Skok piąty: pół roku

Jeśli twoje dziecko do tego momentu dobrze sypiało, to niestety teraz może się to zmienić. Dziecko może budzić się częściej z powodu lęku separacyjnego. Niestety dziecko niewyspane będzie też marudne w ciągu dnia. Nie zostawiaj w tym okresie dziecka z babciami czy ciociami. Sam spędzaj z nim jak najwięcej czasu. Kontakt z rodzicem jest wtedy dla niego najważniejszy.

Skok szósty: 9-10 miesięcy

W tym wieku dziecko już potrafi siedzieć i zaczyna raczkować. Zmienia się więc perspektywa i pojawia wiele nowych doświadczeń. Dziecko przestaje mieć czas na marudzenie, co czyni ten okres przyjemniejszym dla rodzica. Dziecko wchodzi na inny poziom komunikacji i zaczyna okazywać emocje. Maluch może lubić rozmontowywanie zabawek, więc nie warto kupować w tym czasie drogich.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko siada?

Skok siódmy: około roku życia

W tym czasie dziecko może chcieć składać z powrotem to, co wcześniej rozmontowało. Zaczyna widzieć, że zdarzenia następują jedno po drugim i że ma na nie wpływ. Zbuduje więc wieżę z kloców po to, by za chwilę ją zburzyć. Odkrywa też, że nie zawsze wszystko jest tak, jak chce. Pojawia się więc frustracja. To idealny czas na mnóstwo wspólnej zabawy, dzięki której pomożesz maluchowi poznawać świat. Roczne dziecko będzie cię obserwowało i próbowało naśladować. Podobnie może być ze starszym rodzeństwem.

To tylko skoki rozwojowe, jakie dziecko przechodzi w 1 roku życia, ale kolejne będzie przechodziło przez całe życie.

Redakcja

Wierzymy, że warto działać bez pośpiechu i z uważnością! W Oh!sokiddy nie idziemy na skróty. Nie znajdziesz tu przypadkowych treści. W artykułach piszemy o tym, co naprawdę ważne. Nie piszemy o nowych ciuchach gwiazd czy cenach wózków, jakimi wożą swoje dzieci. Dowiesz się za to, co czuje Twoje dziecko po powrocie z przedszkola lub szkoły, jak funkcjonują rodziny patchworkowe, jak pomóc młodej mamie.

Niemowlę (0-1 lat)

Zostaw komentarz