Zdrowie 25.06.2020 13 minut

„Skład kosmetyków przeciwsłonecznych dla dzieci jest równie ważny, co stopień ochrony przeciwsłonecznej” – mówi Magdalena Szymanowska, coach zdrowia.

O tym, jak zabezpieczyć dziecko przed słońcem i jak wybrać kosmetyk o dobrym składzie rozmawiam z Magdaleną Szymanowską, ekspertem w analizie składników kosmetyków, właścicielką firmy 4MyOrganic (www.4organic.pl) produkującej i dystrybuującej naturalne kosmetyki.

Dlaczego dzieci wymagają szczególnej ochrony przeciwsłonecznej?

Skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza i cieńsza niż skóra dorosłego. Przez to jest bardziej wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne, nie tylko słońce. Skóra dziecka do wielu bodźców jest jeszcze po prostu nieprzyzwyczajona, skóra dorosłego miała kontakt i ze słońcem i z innymi czynnikami, dzięki temu nauczyła się, jak sobie z nimi radzić. Skóra maluszka, który dopiero przyszedł na świat musi przejść proces adaptacji. Ważne też jest to, że warstwa hydrolipidowa, która jest warstwą ochronną u dzieci dopiero się rozwija. Z tych powodów ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna. Skóra dziecka dużo szybciej ulega poparzeniom.

Dużo mówi się o składach kosmetyków. Czym charakteryzuje się dobry krem przeciwsłoneczny dla dzieci?

Rzeczywiście coraz częściej podkreśla się, że skład kosmetyków przeciwsłonecznych dla dzieci jest równie ważny, co stopień ochrony przeciwsłonecznej. Niektóre składniki kosmetyków mogą przenikać przez skórę i wpływać np. na gospodarkę hormonalną. Takie kosmetyki wywołają zdecydowanie większe spustoszenie w organizmie dziecka, które dopiero się rozwija i prawidłowa gospodarka hormonalna jest niezwykle istotna. W kosmetykach przeciwsłonecznych dla dzieci najbardziej niebezpieczne są filtry chemiczne, ale też inne składniki np. te o charakterze alergizującym jak barwniki czy substancje zapachowe. Najlepiej jest wybierać kosmetyki hipoalergiczne, bezzapachowe, bez dodatku barwników i bez konserwantów uznanych za silnie uczulające z filtrami mineralnymi, które bezpiecznie ochronią skórę dziecka przed słońcem.

Czy wszystkie filtry chemiczne są niebezpieczne? Jak one działają?

Filtry chemiczne przenikają przez skórę i pochłaniają energię promieniowania słonecznego. Nie wszystkie filtry chemiczne są niebezpieczne. Należy wybierać filtry nieprzenikające do głębszych warstw skóry. Badania wykazują bowiem, że niektóre filtry chemiczne przenikają przez skórę, ale mogą dostać się też do krwiobiegu. Można wykryć je w moczu, krwi i mleku matek karmiących. Niektóre z filtrów chemicznych zachowują się w organizmie jak hormony i to może wywoływać zachwianie delikatnej gospodarki hormonalnej. Są nawet kraje, które zakazały stosowania niektórych filtrów chemicznych do produkcji kosmyków (np. Republika Palau, od przyszłego roku również Hawaje) ze względu na to, że mogą one wpływać na zaburzenia w funkcjonowaniu ekosystemów wodnych. Dlatego lepiej „dmuchać na zimne” i wybierać tylko te bezpieczne, nieprzenikające do głębszych warstw skóry.

Natomiast dla kobiet w ciąży i mam karmiących oraz dla dzieci do 3-go roku życia powinno się stosować kosmetyki z filtrami mineralnymi.

Jakiej substancji ochronnej przeciwsłonecznej szukać w kremach dla dzieci?

Dla dzieci do 3 roku życia najbezpieczniejsze są filtry mineralne. Dlaczego? Filtry mineralne nie przenikają przez skórą, tworzą zewnętrzną, fizyczną warstwę ochronną na skórze, która odbija promienie słoneczne. Najpopularniejsze filtry mineralne to tlenek cynku i dwutlenek tytanu, ale to, że substancje te znajdują się w składzie nie oznacza jeszcze, że kosmetyk ma wyłącznie filtry mineralne. Producenci często mieszają filtry mineralne z chemicznymi (po to, żeby na skórze nie było widocznej, białej warstwy) i taki kosmetyk również nie będzie wskazany dla dziecka.

Czytałam, że obecnie wprowadza się także filtry mineralne w postaci małych nanocząsteczek właśnie po to, by nie zostawiały białej warstwy. Czy taka postać jest bezpieczna dla dzieci?

Tego do końca nie wiemy, ale wielu specjalistów poddaje w wątpliwość bezpieczeństwo nano filtrów mineralnych. Filtry mineralne zostały stworzone po to, by nie wnikać w skórę, ale nano filtry mineralne pokonują tą barierę. Na tym etapie my nie wiemy, jakie skutki może mieć przenikanie filtrów mineralnych. Na dzień dzisiejszy radziłabym wybierać klasyczne filtry mineralne.

Czym jest fotostabilność kosmetyku przeciwsłonecznego?

Fotostabilność to zdolność cząsteczki filtru do utrzymania swych właściwości ochronnych w stanie niezmienionym przez określony przedział czasu, podczas którego jest on poddany działaniu promieni słonecznych. Efektywność niektórych substancji chemicznych będących filtrami może ulegać obniżeniu po czasie ekspozycji na słońce czyli mogą one ulegać fotodegradacji. Producenci dla utrzymania fotostabilności kosmetyku stosują często kilka różnych filtrów jednocześnie. Producent ma obowiązek poinformować konsumenta na opakowaniu jak często należy aplikować kosmetyk, co zależy właśnie od fotostabilności, czyli odporności kosmetyku na promieniowanie słoneczne. Filtry mineralne są stabilniejsze od filtrów chemicznych. O dokładne dane dotyczące fotostabilności można bezpośrednio dopytać producenta np. pisząc do niego wiadomość mailową. Tak naprawdę wszystkie kosmetyki dopuszczone do użytku mają fotostabilność zgodną z wymogami prawnymi, producent ma obowiązek przeprowadzić odpowiednie badania w tym kierunku.

Jak często i w jakiej ilości należy aplikować kosmetyk przeciwsłoneczny dla dzieci?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To jest bardzo indywidualna kwestia zależna od tego jak silne jest nasłonecznienie, trzeba też wziąć pod uwagę czy dziecko przebywa cały czas na otwartym słońcu. Żaden producent nie sugeruje na opakowaniu, że nawet z zastosowaniem ochrony przeciwsłonecznej można się opalać długimi godzinami w pełnym słońcu, w południe. Zawsze musimy pamiętać, że mimo stosowania kremów z filtrem należy unikać bezpośredniego silnego słońca. Poza tym stopień ochrony zależy także od rodzaju skóry, jej pigmentacji, stanu zdrowia i wielu innych czynników. W sytuacji, gdy wyjeżdżamy na wakacje i częściej przebywamy na słońcu kosmetyk przeciwsłoneczny należy nakładać co 2 godziny w ilości garści. Garść małego dziecka na ciało małego dziecka i odpowiednio garść dorosłego na ciało dorosłego. Pamiętajmy przy tym, że aplikację należy powtarzać po każdym kontakcie z wodą.

Krem przeciwsłoneczny dla dzieci
fot. Shutterstock

Jak dobierać wartość filtra w kosmetyku dla dziecka, gdy wyjeżdżamy na wakacje?

Warto postawić na kosmetyk, który będzie miał wartość filtra między 30 a 50. Odpowiednio dobrany filtr 30 mineralny może blokować nawet w 98% promieniowanie słoneczne zapewniając silną ochronę. W przypadku filtrów mineralnych ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że widzimy na skórze gdzie są wciąż nieposmarowane miejsca, to wiele ułatwia.

Czy poza sezonem letnim u dzieci też trzeba stosować kremy z filtrem?

Wiadomo, że wiosną, kiedy słońce silnie operuje, a dziecko przebywa na zewnątrz warto jest również zastosować filtr przeciwsłoneczny. Bardzo pomocna może się okazać aplikacja na telefon, która służy do pomiaru indeksu UV. Proszę zobaczyć – dziś mamy indeks UV 5 (rozmowa toczyła się w połowie czerwca) i to jest średnia wartość. Taka aplikacja pokazuje także ile czasu możemy przebywać na słońcu w bezpieczny sposób bez zabezpieczenia. Indeks 7-8 to bardzo wysoka wartość, ale już przy 1-2, gdy dziecko jeździ na rowerku o godzinie 18, to czy na pewno musimy biegać na nim i go co kilka minut smarować? Jestem zwolenniczką umiaru, słońce też jest nam potrzebne, a zdrowa skóra dziecka musi ze słońcem się oswajać. Ubranie też chroni, koszulka czy kapelusz mogą być w takim przypadku alternatywnym wspaniałym wyjściem.

Przeczytaj także: Kleszcze u dziecka – jak się przed nimi skutecznie chronić?

Olej malinowy, masło shea – czy to dobre, naturalne filtry słoneczne? Czy warto je stosować?

Olej z marchewki, masło kakaowe czy olej z pestek malin zapewniają wysoką ochronę przed promieniami UV i są bardzo dobrymi składnikami uzupełniającymi właściwości ochronne kremu przeciwsłonecznego. Proszę pamiętać, że nasze naturalne sebum również częściowo chroni przed promieniowaniem słonecznym. Ciężko jest mi sobie wyobrazić stosowanie samodzielnie np. oleju z pestek malin. Już widzę tego wysmarowanego malucha, który naolejowany biegnie bawić się w piasku (śmiech). Uważam, że najlepiej jest szukać tych składników w kosmetyku.

Jakich oznaczeń szukać zatem na kosmetyku przeciwsłonecznym dla dzieci?

Szukajmy w kółeczku oznaczeń UVA/UVB. Kosmetyk przeciwsłoneczny powinien chronić przed obydwoma rodzajami promieniowania, bo oznaczenie SPF informuje tylko o ochronie przed promieniowaniem UVB (to, które wywołuje oparzenia). Tymczasem promieniowanie UVA jest równie niebezpieczne, bo wnika w głąb skóry i może uszkadzać DNA. Warto stawiać na kosmetyki z certyfikatem Allergy Certified – to jest organizacja, która certyfikuje kosmetyki hipoalergiczne. Dla dzieci do 3 roku życia polecam wybierać kosmetyki z oznaczeniem Ecocert (certyfikowane kosmetyki naturalne). Pamiętajmy jednak, że podstawą jest analiza składu. Warto poświęcić na to chwilę, by wybrać najlepszą ochronę przeciwsłoneczną dla dzieci.

Magdalena Szymanowska – ekspert w analizie składników kosmetyków, dyplomowaną coach zdrowia, która od lat promuje zdrowy, naturalny styl życia, właścicielką firmy 4MyOrganic produkującej i dystrybuującej naturalne kosmetyki (np. Derma).

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, redaktor z pasji, ale przede wszystkim Mama szalonej Hani i Partnerka Adama. Na co dzień przekonuje kobiety, że nie muszą kochać swojego ciała, by je szanować. Propaguje Pozytywną Dietetykę, która pozwala nauczyć się zdrowego podejścia do jedzenia bez poczucia winy. Przy pomocy słowa przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowia, tak, by trudne zagadnienia stały się dla wszystkich zrozumiałe. Prywatnie uwielbia snookera, muzykę elektroniczną i wszystko, co ma kokosowy zapach.

Niemowlę (0-1 lat)

Zostaw komentarz