Zdrowie 24.07.2020 6 minut

Przechowywanie mleka matki – jak zrobić, by pokarm nie tracił cennych właściwości?

Chcesz wrócić do życia zawodowego, ale wciąż karmisz dziecko piersią? Doskonałym rozwiązaniem jest właściwe odciąganie i przechowywanie mleka matki. Codzienna rutyna karmienia nie powinna ulec drastycznym zmianom, dlatego musisz dowiedzieć się: Jak to zrobić, by pokarm dla maleństwa nie tracił cennych właściwości? Jak długo możesz go przechowywać?

Spis treści:

Odciągnięte mleko to najlepszy i pełnowartościowy pokarm, który tata, babcia lub opiekunka mogą podać dziecku pod Twoją nieobecność. Z pewnością będziesz spokojniejsza w pracy, na zajęciach fitness czy na spotkaniu z przyjaciółkami, że maluszek zostanie dobrze nakarmiony. Odciągnięty pokarm będzie bezpieczny dla dziecka, jeśli zachowasz odpowiednią higienę. Przechowywanie mleka matki ma określone zasady, których należy przestrzegać, by do środka nie dostały się bakterie. Musisz poznać całą procedurę, a następnie wdrożyć ją sprawnie w codzienny rytm karmienia.

Przechowywanie mleka matki – jak to prawidłowo robić?

Przechowywanie mleka matki nie należy do najbardziej skomplikowanych matczynych zadań. Dasz radę! Zacznij od zakupu sterylnych woreczków, torebek lub pojemników specjalnie przeznaczonych do przechowywania odciągniętego mleka. Zawsze możesz też wykorzystać jednorazowe plastikowe pojemniki, które na pewno zagracają niejedną szafę w Twojej kuchni. Przed użyciem sprawdź, czy są one dopuszczone do kontaktu z żywnością i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych BPA. Czyli jeśli „narzędzia” są ogarnięte, to teraz pora na kolejny krok!

Odciągasz mleko, a później dzielisz je na porcje, które odpowiadają ilości, jaką Twoja pociecha wypija podczas jednego karmienia. W przypadku, gdy robisz większe zapasy, napisz na pojemniku, kiedy i o której godzinie odciągałaś mleko.

Gdzie przechowywać mleko matki?

Mleko świeżo odciągnięte z piersi zachowuje świeżość tylko kilka godzin w temperaturze pokojowej. Schłodzenie pokarmu zdecydowanie wydłuża jego żywotność. Zatem możesz przechowywać go zarówno w lodówce, jak i w zamrażarce.

Dobrze jest, gdy od razu odciągnięte mleko włożysz do lodówki w najchłodniejsze miejsce. Nie stawiaj go na drzwiach od lodówki ani nie kładź z przodu na półkach! Ponieważ temperatura w tych miejscach jest wyższa, co może znacznie przyspieszyć psucie się mleka.

Przeczytaj także: 9 gadżetów do karmienia, które pokocha każda mama!

W przypadku, gdy masz zapasy odciągniętego pokarmu, wtedy mrozisz go w odmierzonych porcjach dostosowanych do potrzeb Twojej pociechy. Pamiętaj, by pojemniki nadawały się do przechowywania mleka w zamrażarce. Powinny być odporne na niską temperaturę. Nie napełniaj pojemnika po same brzegi, bo mleko matki jak inne płyny zwiększa swoją objętość podczas zamrażania.  

Jeśli wiesz, że ilość odciągniętego mleka zniknie w ciągu kilka dni, nie korzystaj z opcji mrożenia. Nie ma sensu! Pokarm, który jest przechowywany w lodówce, zachowuje zdecydowanie więcej właściwości niż ten zamrożony. W przypadku, kiedy jednak musisz go zamrozić, zrób to, bo jednak mleko po rozmrożeniu jest o dużo lepsze niż modyfikowane.  

Przeczytaj także: Poduszka do karmienia przyda się każdej mamie. W czym pomoże?

Czas przechowywania mleka matki

Ta kwestia zależy od tego, czy Twój maluszek urodził się w terminie, czy jest wcześniakiem. Dziecko, które przedwcześnie przyszło na świat, ma mniej sprawny układ odpornościowy. Dlatego z tego względu odciągnięte mleko należy przechowywać krócej, by nie zaszkodziło maluszkowi. Źle przechowywane mleko może być przyczyną zatrucia pokarmowego, które niesie za sobą poważne dla zdrowia malucha konsekwencje.

Jak długo można przechowywać mleko matki dla niemowlaka?

  • w temperaturze pokojowej (od 16 st. C do 25 st. C): 4-6 godzin,
  • w lodówce (minus 4 st. C): 3-5 dni,
  • w zamrażalniku (część górna lub dolna lodówki): 3-4 miesiące,  
  • w zamrażarce (osobne urządzenie, minus 18 st. C lub mniej): do 6 miesięcy.

Jak długo można przechowywać mleko matki dla niemowlaka?

  • w temperaturze pokojowej (od 16 st. C do 25 st. C): 1 godzinę,
  • w lodówce (minus 4 st. C): 1-2 dni,
  • w zamrażalniku (część górna lub dolna lodówki): kilka tygodni,  
  • w zamrażarce (osobne urządzenie, minus 18 st. C lub mniej): do 6 miesięcy.

Przechowywanie mleka matki wygląda niczym jak praca laborantki, ale czego się nie zrobi dla dobra maluszka. Przechowuj odciągnięty pokarm dla maluszka zgodnie z opisanymi zasadami. Jak rozmrozisz mleko, to nigdy ponownie go nie zamrażaj!

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Niemowlę (0-1 lat)

Zostaw komentarz