Szkoła 29.06.2020 6 minut

Programowanie dla dzieci to pasja z przyszłością. Dlaczego warto uczyć najmłodszych kodowania?

Współczesne dzieci żyją w świecie zdominowanym przez technologie. Wychowywanie ich w erze wirtualnej rzeczywistości nie jest łatwym zadaniem dla rodziców, a powszechne używanie urządzeń mobilnych wcale tego nie ułatwia. Wobec tego warto pociechy nauczyć mądrego korzystania z komputerów i Internetu. Jednym ze świetnych pomysłów jest programowanie dla dzieci, które jest dobrą inwestycją w ich zawodową przyszłość. Jakie korzyści płyną z nauki wczesnego programowania i kodowania?

„Zanim jednak najmłodsi przedstawiciele pokolenia zaczną wdrażać się w świat programowania i kodowania, warto najpierw rozważyć kilka zasadniczych zmiennych takich jak: wiek dzieci, ich doświadczenie czy choćby posiadany sprzęt. Dopiero na podstawie zebranych informacji można dobrać narzędzia najbardziej odpowiednie dla przyszłych uczniów. Mowa tu między innymi o robotach typowo graficznych czy zestawach robotycznych do montażu. Warto pamiętać także o właściwym doborze programu nauczania, który można stworzyć samodzielnie lub wybrać jeden z dostępnych na rynku gotowych pakietów lekcji” – wyjaśnia psycholog dziecięcy Daniel Masłowski z Gabinetu Psychologicznego „POMAGAMY ZROZUMIEĆ”.

Programowanie dla dzieci dba o wszechstronny rozwój

Nauka programowania dla dzieci jest niczym jak odkrywanie zaginionego skarbu. Jest ona świetną rozrywką, która zapewnia mnóstwo frajdy i z całą pewnością jest bardzo przydatna. Oprócz fantastycznej zabawy, dlaczego warto jeszcze uczyć dzieci programowania?

Według Daniela Masłowskiego z psychologicznego punktu widzenia nauka programowania dla dzieci niesie za sobą wiele korzyści, które mają tak naprawdę z samą technologią niewiele wspólnego.

„Istotnie szereg badań sugeruje, że wpływa ona korzystnie zarówno na możliwości poznawcze, jak i umiejętności społeczne uczniów. Zajęcia rozwijają całą gamę umiejętności szkolnych i społecznych. Wyraźne postępy zauważa się w takich obszarach jak pamięć wzrokowa, zdolności poznawcze i umiejętności językowe. Poprawie ulegają także zdolności metapoznawcze – dzieci lepiej wiedzą jak się uczyć, co związane jest z rozwijaniem samokontroli i samodzielnego uczenia się” – dodaje Daniel Masłowski.

Przeczytaj także: Praca domowa – potrzebna czy to tylko zbędne obciążenie?

Dzieci pokochają naukę programowania za …

  • Możliwość napisania własnego programu, który zmusi skomplikowaną maszynę do określonego działania. Dziecko poczuje wtedy dumę z bycia początkującym kreatorem oraz uwierzy w siebie i w swoje możliwości. Da ujście swojej wybujałej wyobraźni i kreatywności.
  • Tworzenie swojej gry komputerowej, grafiki lub animacji. Poprzez zabawę dziecko uczy się przelewania pomysłów do programu i projektowania między innymi tematu przewodniego i scenariusza gry.
  • Rozwijanie logicznego myślenia i jasnego wyrażania swoich oczekiwań. Programując dziecko, musi zapoznać się z różnymi algorytmami i nauczyć się ich rozumieć. W ten sposób dziecko kształci umiejętność przewidywania konsekwencji danego rozwiązania i planowania dalszych działań.
  • Dostarczenie niezwykłej rozrywki poprzez budowanie świata wirtualnego.
  • Ujrzenie efektów swojej pracy. Programowanie dla dzieci uczy je wytrwałości w dążeniu do celu oraz cierpliwości w poszukiwaniu i naprawy błędów podczas procesu projektowania.

Programowanie dla dzieci bez komputera

Dzieci, które potrafią programować, uczą się języka i narzędzi przyszłości. Aby zachęcić dzieci od najmłodszych lat do programowania na różnych płaszczyznach, warto zaprzyjaźnić je z inteligentnym robotem Alilo Explorer. Produkt został zaprojektowany na bazie koncepcji edukacji STEAM łączącej w sobie naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę.

Maluchy w jego towarzystwie nauczą się:

  • logicznego i krytycznego myślenia,
  • kreatywności,
  • twórczego rozwiązywania problemów,
  • programowania poprzez manualny zapis ścieżki i układanie ścieżki z puzzli oraz z poziomu aplikacji,
  • słuchania bajek i piosenek w języku angielskim.

Alilo Explorer rozbudzi w dzieciach prawdziwą pasję do programowania!

ALILO, INTELIGENTNY ROBOT EXPLORER M7 DO NAUKI PROGRAMOWANIA
ALILO, INTELIGENTNY ROBOT EXPLORER M7 DO NAUKI PROGRAMOWANIA

Konsultacja:

Daniel Masłowski – psycholog dziecięcy z Gabinetu Psychologicznego „POMAGAMY ZROZUMIEĆ.

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Uczeń (6+ lat)

Zostaw komentarz