Zabawa 19.08.2020 6 minut

Podróże z dzieckiem – jak zaszczepić pasję do podróży małych i dużych?

Podróże z dzieckiem są jedną z najlepszych form spędzania wolnego czasu całej rodzinki. Wspólne wojaże zbliżają do siebie, pozwalają cieszyć się każdą chwilą bez codziennej gonitwy i odkrywać nowe, magiczne miejsca. Mowa nie jest tu tylko o wyprawach „na drugi koniec świata”, ale także o jednodniowych wycieczkach poza miasto, będących skarbnicą wielu wspaniałych przygód i wspomnień. Jak rozbudzić w dziecku miłość do podróżowania?

Lepszych towarzyszy podróży niż ukochany duet: mąż i dziecko, nie możesz sobie wyobrazić. I to prawda! Dzięki wycieczkom masz szansę wzmocnić więź, jaka jest między Wami oraz poznać się w różnych a czasami nawet w ekstremalnych sytuacjach. Bo nie zawsze podróż przebiega gładko. Trzeba przygotować się na to, że w każdej chwili może wyskoczyć jakiś psikus, na przykład opóźniony lot, awaria samochodu czy trasa, którą wyznaczyła nawigacja, będzie o dwie godziny dłuższa. Ale to w zwiedzaniu mimo wszystko ma swój urok!

Czego uczą podróże z dzieckiem?

Podróże z dzieckiem są dla Ciebie wyjątkową formą spędzania wolnego czasu i to z wielu powodów. W roli przewodnika masz szansę pokazać mu świat – ten bliski i daleki. Dzięki zwiedzaniu nie tylko Ty, ale również pociecha uczy się rzeczy, których być może, nie wyniosłaby z lekcji geografii.

Podróże z dzieckiem łączą świetną rozrywkę, naukę, cudowne wspomnienia, wysiłek i ogromną satysfakcję.

Jak mały turysta zdobędzie swój pierwszy szczyt w górach, to będzie rozpierała go duma, że dał radę się tam wdrapać, a o tym, że nogi bolą, zapomni po chwili. Takie najfajniejsze momenty będą kojarzyć się mu z rodzinnymi wycieczkami.

Podczas wyjazdów Ty też czerp naukę od pociechy w kwestii, jak cieszyć się z nowych doświadczeń i z tego, co jeszcze nieodkryte. Obudź w sobie tę dziecięcą ciekawość do świata. Popuść hamulce i łap życie garściami, szczególnie, kiedy masz przy boku wszystkich tych, których najmocniej kochasz. Chwytaj piękną chwilę – tu i teraz!

Przeczytaj także: Podróż z dzieckiem – co warto mieć ze sobą?

Podróże z dzieckiem – jak rozbudzić w dziecku miłość do zwiedzania?

Podpowiadamy, w jaki sposób możesz u pociechy zaszczepić pasję do podróży zarówno do tych małych, jak i dużych.

Jak rodzic kocha podróżować, to i dziecko pójdzie tymi samymi śladami

Jako pasjonat, przewodnik i zagorzały turysta dajesz dziecku najlepszy przykład, że warto podróżować (a wręcz trzeba), ponieważ podróże rozwijają i poszerzają horyzonty. Niezależnie od kierunku podróży, pokaż mu od najmłodszych lat, że wcielanie się w globtrotera, to fajny sposób na spędzanie wolnego czasu. O miliard razy lepszy niż granie na komputerze czy konsoli. Wycieczka do aquaparku z szalonymi zjeżdżalniami, zwiedzanie muzeum czekolady czy jazda na rollercoasterze zapewnią dziecku wiele niezapomnianych wspomnień. Każda wyprawa otwiera głowę małym podróżnikom i sprawia, że w przyszłości będą kontynuować tę rodzinną pasję, zarażając przy okazji inne osoby.

Wspólnie planowanie wyjazdu

Nie decyduj o celu podróży sama, lecz weź też pod uwagę zdanie swojej pociechy. A nuż tym razem nie będzie chciała jechać w góry, lecz na Mazury. Rozmawiaj z dzieckiem o miejscach, które chciałoby zobaczyć. Następnie sprawdźcie w Internecie, co można tam ciekawego zobaczyć – trasy, atrakcje, zabytki i jaki jest koszt takiej wyprawy. Stwórzcie wspólnymi siłami plan podróży – co, gdzie i kiedy oraz zróbcie cennik rozrywek itp. W ten sposób pokazujesz dziecku, że organizacja wyprawy jest fascynująca i ekscytująca. Na samą myśl o wyjeździe pociecha nie będzie mogła się jej już doczekać.  

Przeczytaj także: „Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę”. Co faktycznie powinien zawierać plecak małego turysty?

Czytaj i oglądaj razem z dzieckiem

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko połknęło bakcyla podróżowania, oglądaj z nim filmy przyrodnicze. Oprócz tego czytaj mu przed snem książki z przygodami wielkich podróżników. Albo organizuj wyprawy palcem po mapie, by dziecko powoli orientowało się, gdzie leżą dane państwa. Dzięki temu nauczy się samodzielnie zdobywać informacje, o tych zakątkach świata, które wzbudziły w nim szczere zainteresowanie. Dowie się, jak w tych miejscach ludzie żyją, co jedzą i dlaczego warto tam pojechać.

Zainwestuj w akcesoria podróżnicze

Skoro chcesz, by dziecko pokochało wojaże po kraju i świecie, musisz zadbać o wyposażenie jego ekwipunku prawdziwego podróżnika. Czyli bez wygodnego plecaka pociecha nie wyruszy w trasę. Do potrzebnych gadżetów dorzuć jej jeszcze mapę, przewodnik, kompas, wygodne buty i kapelusz. Dziecko, obserwując, że przygotowujesz siebie i je tak profesjonalnie do każdej podróży, przekona się, że jest to pasja, która naprawdę dodaje skrzydeł.    

Gdzie, byś nie pojechała, to podróże z dzieckiem, są i będą wyjątkowym przeżyciem!

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Uczeń (6+ lat)

Zostaw komentarz