Przedszkolak (3-6 lat) 27.08.2020 6 minut

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem – co zrobić, by nie bało się wsiąść na pokład?

Podróż samolotem z dzieckiem to naprawdę „ekscytująca przygoda”. Niektórzy dorośli mają obawy, by wsiąść na pokład, a co dopiero mają czuć mali pasażerowie na samą myśl o lataniu. Ale mimo wszystko „nie taki straszny diabeł, jak go malują”. Jak przygotować pociechę do tej pierwszego lotu w przestworzach?

Przygotowania do lotu z niemowlakiem są zdecydowanie mniej wymagające i stresujące niż ze starszakiem. Kilkulatek już więcej rozumie i zadaje rodzicom liczne pytania do momentu, aż uzyska wyczerpującą odpowiedź. Pamiętaj, że podróż samolotem z dzieckiem jest dla Ciebie też dużym wydarzeniem. Ty też na niej skorzystasz, ponieważ poznasz świat z perspektywy małego pasażera.

Jeśli planujesz pierwszą podróż z dzieckiem, to spróbuj go jak najwcześniej wprowadzić w temat. Porozmawiaj z pociechą, by w dniu Waszej podróży nie rozpłakało się i oznajmiło Ci: „Mamo, boję się lecieć samolotem”. Opowiedz jej, jak będzie wyglądał Wasz dzień podróży, tłumacząc co dzieje się na lotnisku krok po kroku, gdzie trafi bagaż, jak wygląda start i lądowanie samolotu oraz jak zachowywać się w trakcie lotu. Pobudź ciekawość dziecka i zdradź mu kilka szczegółów na temat pracy pilota i stewardess. W wolnej chwili możesz obejrzeć z pociechą filmiki w Internecie o samolotach i obowiązkach załogi pokładowej.

Przeczytaj także: Wakacje z dzieckiem – jak spędzić urlop z pociechą i nie zwariować?

Jak przygotować małego pasażera do lotu?

Rozmowa z dzieckiem przed wyruszeniem w podróż jest podstawą, by rozwiać jego wątpliwości związane z lotem. Zobrazowanie mu całej podróży na pewno pomoże mu zachować względny spokój. Jednak sama pogawędka, to nie wszystko. Spróbuj oswoić dziecko z innymi środkami transportu niż samochód. Twoja pociecha na pewno ucieszy się z wycieczki tramwajem, autobusem czy pociągiem oraz będzie zdumiona, że tyle ludzi korzysta z takiej formy przejazdu do pracy czy szkoły.

Kolejnym pomysłem, by przygotować dziecko do pierwszej podróży samolotem, to rodzinna wyprawa na lotnisko. Na własne oczy zobaczy budynek i panujący w nim gwar – to, jak pasażerowie przemieszczają się z walizkami do miejsca odprawy oraz startujące i lądujące samoloty z tarasu widokowego. Podczas zwiedzenia pokaż dziecku punkt odprawy, tablicę przylotów i odlotów oraz gdzie odbywa się kontrola bezpieczeństwa. Po powrocie do domu możecie sprawdzić trasę Waszego lotu – jakie państwa będziecie mogli zobaczyć z lotu ptaka. To idealna rozrywka na miły wieczór.

Przeczytaj także: Podróże z dzieckiem – jak zaszczepić pasję do podróży małych i dużych?

Podróż samolotem z dzieckiem – czym zająć pociechę?

Co ważne, mały pasażer musi zostać poinformowany, że w trakcie lotu powinien zachowywać się grzecznie i posłusznie, by nie zakłócać podróży innym osobom. W innym przypadku konsekwencje wynikające z nieodpowiedniego zachowania w samolocie mogą być naprawdę poważne. Z doświadczenia jednak wiesz, że trudno dziecku usiedzieć w miejscu i obawiasz się, że może dostać kręciołka? By uniknąć takiej sytuacji, warto wrzucić do bagażu podręcznego smaczne przekąski oraz kilka gadżetów, jak na przykład:

  • bazgrolinki i szkicowniki, w których można rysować i prowadzić zapiski z podróży,
  • ukochaną przytulankę, bez której pociecha się nie rozstaje,
  • blok rysunkowy i kredki – chwila kreatywności podczas lotu jest wskazana, a nuż powstanie jakiś ładny pejzaż z chmurkami albo podpowiedz dziecku, by wcieliło się w rolę dokumentalisty i zobrazowało relację z Waszej podróży od A do Z,
  • nową zabawkę, która zajmie uwagę pociechy na dłużej,
  • grę UNO, która dostarczy wiele radości i przyjemnie zabije czas,
  • konsolę do gier lub tablet do oglądania ulubionych bajek (nie zapomnij o słuchawkach i kablu USB, bo w wielu samolotach możesz podłączyć sprzęt do portu zasilania i go naładować).

Jak zawiodą te rzeczy, zawsze możesz pograć z pociechą w „papier, kamień, nożyce”, pofantazjować, jakie zwierzę przypomina chmura czy zaplanować, co będziecie robić podczas wyjazdu. Najlepiej, jak podróż samolotem z dzieckiem odbywa się jednak w nocy. Wtedy dziecko i Ty możecie słodko przespać cały lot.

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Dziecko

Zostaw komentarz