Newsy 01.06.2020 4 minuty

Niebezpieczne zabawki – wyniki kontroli UOKiK i Inspekcji Handlowej

Gdy dziecko rozpakowuje prezent z okazji Dnia Dziecka każdy rodzic czeka na oczy wielkie jak „5 złotych” i okrzyki radości. Jednak zanim kupisz zabawkę, sprawdź, czy jest bezpieczna. Zobacz, na co zwracać uwagę.

Niestety kontrola Inspekcji Handlowej (IH) i UOKiK wykazała, że na rynku zabawek wciąż nie jest „kolorowo” w kwestii bezpieczeństwa. IH w 2019 roku sprawdziła 2636 tysiąca zabawek, z czego aż w 703 stwierdzono nieprawidłowości. Czego dotyczyły?

Niepokojące wyniki kontroli

Kontrola Inspekcji Handlowej obejmowała teren całej Polski. Jej celem było sprawdzenie, czy wprowadzone do obrotu zabawki są bezpieczne i spełniają wymagania prawne narzucone przez prawo. Kontrola dotyczyła 341 przedsiębiorstw, w tym producentów krajowych, importertów, placówek detalicznych (także wielkopowierzchniowych) i sprzedawców hurtowych.

Spośród 2636 skontrolowanych zabawek aż 1896 pochodziło z Chin i to właśnie tych zabawek najczęściej dotyczyły zastrzeżenia (zakwestionowano 568 zabawek chińskich). Niepokojące jest to, że uwagi Inspekcji Handlowej bardzo często dotyczyły zabawek dla dzieci do 3 roku życia (270 ze 1172 skontrolowanych) i zabawek dla niemowląt (67 z 336 skontrolowanych).

Niezgodności najczęściej wiązały się z formalnościami wprowadzenia zabawek do obrotu (np. brak danych producenta, brak instrukcji obsługi, nieprawidłowe oznakowanie).

Zabawki w laboratorium

517 zabawek zostało przekazanych do laboratorium UOKiK. W wyniku badań stwierdzono nieprawidłowości w 181 próbkach. Dotyczyły one:

  • występowania małych części, które mogą prowadzić do udławienia i uduszenia dziecka,
  • obecności zadziorów, które mogą prowadzić do skaleczeń,
  • pękania szwów np. w maskotkach.

W badanych produktach stwierdzano także nieprawidłowości związane z właściwościami chemicznymi. W popularnych slimach zdarzały się przekroczenia dopuszczalnej wartości migracji boraksu, co może prowadzić do podrażnienia układu pokarmowego. Stwierdzono także za wysokie stężenie ftalanów, występowanie alergenów czy węglowodorów aromatycznych (łącznie w 36 zabawkach).

Co trzecia zabawka poddana badaniom w laboratorium została zaklasyfikowana jako do usunięcia z rynku.

Przeczytaj pełen raport z kontroli na stronie UOKiK.

O czym pamiętać kupując zabawkę?

Poznaj najważniejsze zasady, którymi warto się kierować kupując zabawki.

  1. Sprawdzaj, czy zabawka ma znak CE.
  2. Wybieraj zabawki dopasowane do wieku dziecka.
  3. Sprawdź, czy od zabawki nie odrywają się małe, odstające elementy.
  4. Wszystkie składane zabawki powinny mieć blokadę.
  5. Stawiaj na zabawki ciche. Głośne dźwięki są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.
  6. Zwracaj uwagę, czy w opakowaniu znajduje się instrukcja w języku polskim.

Chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o niebezpiecznych produktach? Zainstaluj aplikację Monite.

Monite
Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, redaktor z pasji, ale przede wszystkim Mama szalonej Hani i Partnerka Adama. Na co dzień przekonuje kobiety, że nie muszą kochać swojego ciała, by je szanować. Propaguje Pozytywną Dietetykę, która pozwala nauczyć się zdrowego podejścia do jedzenia bez poczucia winy. Przy pomocy słowa przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowia, tak, by trudne zagadnienia stały się dla wszystkich zrozumiałe. Prywatnie uwielbia snookera, muzykę elektroniczną i wszystko, co ma kokosowy zapach.

Kobieta

Zostaw komentarz