Psychologia 13.07.2020 5 minut

Nawyki szczęśliwych par (bo chodzi o drobiazgi i dobrą intencję)

Nawyki par, pojawiają się naturalnie, w toku trwania związku. Często tworzą się zupełnie podświadomie, a czasem bywają starannie dopasowane pod tryb życia pary. Przepisów na szczęście jest mniej więcej tyle, co samych par. I tak, może nie ma gotowej (nawet na pewno!), receptury na miłość, ale są pewne nawyki, które warto mieć, aby ją pielęgnować.

Spis treści:

Definicja szczęścia

Jak zawsze, jestem świadoma zróżnicowania relacji. Trudno mi zatem, w jednoraki sposób zdefiniować szczęście, a tym samym sposoby na jego utrzymanie. Wszystko zależy od tzw. definicji szczęścia. To, w jaki sposób się dobieramy w pary i utrzymujemy związki, zależy mi.in. od naszego wieku, doświadczenia, oczekiwań, posiadania (lub nie) dzieci i wielu, wielu innych. To, co można przyjąć za tzw. pewnik to to, że każdy potrzebuje w związku podstawowych rzeczy, tj. stabilizacja, czułość i autentyczność. Mówię tu o związkach opartych o prawdziwe uczucie, które mamy się umacniać i trwać. Bo bywa różnie… jak wiemy….

Dla każdego, coś innego

Nie powiem nic odkrywczego, że tak jak każdy związek jest inny, tak i nawyki, które mają pary, są zróżnicowane. I tak, jedni potrzebują mieć swoje stałe schematy, plany, rocznice, a inni wolą spontaniczność. Myślę sobie, że nawyki klarują się przede wszystkim w zależności od stażu pary.

Zupełnie inne nawyki pojawiają się, gdy wiązek w fazie zauroczenia, a inne kiedy trwamy już w związku jakiś czas. Etap zakochania się jest pełen spontanicznych gestów i wzniesień emocjonalno-fizycznych. Jest to czas kiedy zaczynamy się poznawać i badać nasze potrzeby. W momencie deklaracji uczuć związek przechodzi na wyższy poziom, a tym samym i nasze wspólne rytuały się klarują.

Etapy miłości, a nawyki par

W miłości rozróżniamy 5 etapów miłości i każdy z nich rodzi inne nawyki. I tak:

Faza 1: etap zakochania

To tzw. miłość romantyczna – tzw. „motyle w brzuchu”, każdy gest i słowo są praktycznie idealne, więc tak naprawdę co byśmy nie zrobili, będzie i tak przyprawiać o bicie serca i uśmiech od ucha do ucha. Pojawiają się już jednak pewne nawyki, np. co rano sms na “Dzień dobry”, kwiaty lub drobny podarunek na randce itp.

Faza 2: wejście w etap związku

To moment, w którym znamy się już o wiele lepiej, często podejmujemy decyzję o wspólnym mieszkaniu,a nawet założeniu rodziny. Wspólnie planujemy swoje rytuały, ale najczęściej pojawiają się same, w toku codzienności. W piątek wieczorem idziecie do kina lub na kolacje, ale odreagować pracowity tydzień. W sobotę rano mąż/ partner chodzi po ciepłe pieczywo, 

Faza 3: rutyna i codzienność

Zdarza się, że to etap rozczarowania i dużych wątpliwości, które pojawiają się w związku. Myślę sobie, że jest to czas, w którym wspólne (dobre!) nawyki są naprawdę kluczowe. To one pokazują nam, ile wspólnie dobrego stworzyliśmy i są swego rodzaju spoiwem dla związku, w momencie kryzysu. Szczególnie, jeśli ma on przetrwać

Faza 4: faza budowania trwałej i długoletniej relacji

Dojrzałość naszych uczuć i więź, którą stworzyliśmy, pozwala nam na to, aby zaakceptować wiele rzeczy i nawet rzeczy/ słowa/ gesty, których wcześniej byśmy nie robili czy mówili, 

Faza 5: tzw. ziemia obiecana związku

Etap, w którym uczucie Was łączące jest pełne, a więź nierozerwalna. I żyli długo i szczęśliwie.

Przeczytaj także: Dlaczego kobiety zdradzają? 5 najczęstszych powodów

Nawyki, które dają moc… prawie zawsze 😉

Jest wiele czynników, które wpływają na udany związek. Są jednak takie, które bez względu na wiek, staż sprawdzają się, w praktycznie każdej konfiguracji

  • Po pierwsze primo – PAMIĘTAJ o dobrych nawykach! To one są Waszym wspólnym dziełem, tym co jest tylko Wasze i co dla obu stron jest najprzyjemniejsze i najbliższe. Nie musi być ich bardzo dużo i nie wiadomo jak wymyślnych. Jeśli wymyślicie sobie, że w każdy 2gi piątek mca idziecie na basen, a później na ulubioną pizzę, to właśnie o TO chodzi!
  • Gesty i małe prezenty, bez okazji! – kwiatek na blacie kuchennym, który czeka przy ekspresie do kawy, liścik znaleziony w kieszeni albo pudełku na lunch, 
  • Czas tylko dla Was – uwaga SUPER WAŻNE! Szczególnie jeśli macie dzieci, jesteście bardzo zapracowani albo ktokolwiek/ cokolwiek innego Wam ten czas mocno zajmuje. Może być to nawet 1 dzień w tygodniu lub w miesiącu. Ale tylko dla Was, zaplanowany wcześniej i naprawdę TYLKO dla Was. Serial na kanapie to też dobry pomysł!
  • Pamiętaj o datach – niby nic takiego, a jednak. Każdemu może zdarzyć się, zapomnieć, a też nie każdą okazję trzeba hucznie obchodzić, ale… a jakby co, to w telefonie są przypomnienia… Możecie partnerom same ustawić, ja tak zrobiłam, polecam!
  • Rytuały – Ci, którzy się obawiają tzw. rutyny, nie zdają sobie do końca sprawy z tego, że to, co powtarzalne i stałe, daje poczucie stabilności i prawdziwej więzi. 

Przeczytaj także: Nigdy nie zdradzę! Nie bądź taka pewna…

Nasza codzienność składa się z małych gestów, słów, a dobre nawyki są czymś, co gwarantuje poczucie stabilizacji, szczęścia i spełnienia. Wszystkich Was gorąco namawiam do tego, abyście mieli nawyk tworzenia nawyków.

Katarzyna Przedborska

Absolwentka psychologii z kilkuletnią praktyką terapii wspomagającej spektrum autyzmu. Kasia to odwieczny rzecznik i wielka fanka dzieci. Prywatnie mama 5-letniego Frania. Miłośniczka dziecięcego świata. Zabawy, warsztaty oraz wieloaspektowe wsparcie dla dzieci i rodzin, to jej życiowa misja. Amatorka dobrego kina, gotowania (i jedzenia!), „angielskiego” humoru i wynajdywania sposobów na nudę. „Mój świat idealny jest pełen szacunku, ciepła, życzliwości i uśmiechu” – mówi Kasia.

Lifestyle

Zostaw komentarz