Psychologia 29.07.2020 5 minut

Książki o ciąży. Ranking 6 najlepszych lektur dla przyszłych mam

Książki o ciąży uczą, bawią i przygotowują do macierzyństwa. Ciąża to magiczny, ale jednocześnie pełen niepokoju czas. Być może zastanawiasz się, czy pewne dolegliwości, które odczuwasz, są naturalne. Z pewnością boisz się porodu. I zapewne co najmniej kilka razy dziennie przechodzi Ci przez głowę pytanie, czy okażesz się dobrą mamą. W tym całym natłoku myśli i wątpliwości dobrze byłoby znaleźć solidne wsparcie. Gdzie go szukać? Otóż na przykład… w księgarni. Oto 6 książek, które naprawdę warto przeczytać w ciąży – to wyłowione spośród morza literatury „perełki”dla każdej przyszłej mamy.

Książki o ciąży: 6 najlepszych i najciekawszych tytułów

1. „Ciężarówką przez 9 miesięcy” (Kaz Cooke)

Ta książka, która błyskawicznie zyskała status „bestsellera”. Podzielona jest na rozdziały – każdy z nich dotyczy kolejnego tygodnia ciąży. Nic niezwykłego, prawda? A jednak ta pozycja jest inna niż wszystkie – głównie z uwagi na wspaniały, lekki styl oraz duże poczucie humoru autorki. To nie sztywny podręcznik, ale życiowa, świetna książka, z którą łatwiej jest dobrnąć do końca ciąży… i nie zwariować.

2. „Ciąża, instrukcja obsługi. Wyczerpujący przewodnik po wolnej od zmartwień ciąży” (Sarah Jordan, David Ufberg)

Kolejna lekka pozycja, napisana specyficznym, pełnym humoru językiem. Z tej książki dowiesz się nie tylko, jak przetrwać mdłości i zgagę, ale też… jak reagować, gdy ludzie bez ostrzeżenia kładą ręce na Twoim brzuchu. Uwaga! To nie jest pozycja tylko dla mam – śmiało możesz podrzucić ją partnerowi. Z pewnością przeczyta ją od deski do deski!

Przeczytaj także: 10 filmów, które musisz obejrzeć w ciąży

3. „Rodzić można łatwiej” (Izabela Dembińska)

Tutaj robi się już poważniej (co wcale nie oznacza, że gorzej!). Izabela Dembińska jest położną z dużym doświadczeniem i mamą dwóch pociech. Jej książka jest jak wielki przytulas połączony ze słowami: „Jesteś silna, a Twoje ciało wie, co robić. Zaufaj sobie w dzień porodu”. Autorka przygotowuje do rodzenia zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym. To „must have” wszystkich przyszłych mam, które na myśl o porodzie sztywnieją z przerażenia.

4. „W oczekiwaniu na dziecko” (Heidi E. Murkoff, Sharon Mazel)

Ta książka to klasyk, który pomógł już naprawdę wielu mamom. Powiedzieć, że znajduje się tu wiele informacji, to jak nie powiedzieć nic. Bo w tej książce znajdziesz odpowiedzi nawet na te pytania, których wstydzisz się zadać. Setki wątków, przyjemny styl, ogromna wiedza. Jeśli tylko szukasz prawdziwego kompendium, to oto właśnie ono – kultowe i wielokrotnie doceniane „w oczekiwaniu na dziecko”.

Przeczytaj także: Gdy rodzi się dziecko, rodzisz się także Ty – jako matka!

5. „Być w ciąży i (nie) zwariować. Antyporadnik dla rodziców” (Reid Jordan, Williams Erin)

„Pamiętaj, że określenie artykułu jako dziecięcego automatycznie podnosi jego cenę o kilkanaście złotych. Czy wiesz, co to jest gąbka dla niemowląt? To gąbka. Tyle że w kształcie kaczuszki. Twoje dziecko ma kształt gąbki naprawdę głęboko w nosie”. Jeśli ten fragment „Antyporadnika” wywołał Twój uśmiech albo pomyślałaś „Hej, to logiczne, po co przepłacać”, to kupuj tę książkę w ciemno. Autorzy mają niesamowity dystans do wszystkiego, co związane jest z ciążą i wychowywaniem dzieci. Są szczerzy, sympatyczni i mają ogromne poczucie humoru.

6. „Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego” (Joanna Woźniczko-Czeczott)

Ranking najlepszych książek w ciąży kończy „Macierzyństwo non-fiction”. Pozycja wydaje się bardzo lekka (z pewnością nie raz wybuchniesz śmiechem), ale w istocie dotyka bardzo poważnych tematów. Mówi o tym, że macierzyństwo to nie kadry z Instagrama. To radość i miłość większa niż ocean, ale to także zmęczenie, którego nie można sobie wyobrazić, frustracja, ogłupiająca monotonia i jeden wielki bałagan. Koniecznie zadbaj, by ta pozycja znalazła się w Twojej biblioteczce, bo dzięki niej macierzyństwo nie będzie miało już przed Tobą żadnych tajemnic.

Polecane książki o ciąży z pewnością pomogą Ci przygotować się do macierzyństwa!

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor serwisów parentingowych. Autorka setek artykułów ułatwiających Czytelnikom radzenie sobie z wyzwaniami rodzicielstwa. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wolne chwile spędza przy maszynie do szycia albo z nosem w książce.

Ciąża

Zostaw komentarz