Zdrowie 23.06.2020 6 minut

Kleszcze u dziecka – jak się przed nimi skutecznie chronić?

Robi się cieplej, zaczynacie wybierać się na wycieczki do parku czy lasu, a Ciebie dopada strach przed kleszczami? Chciałabym napisać Ci, że nie ma się czym martwić, jednak to nieprawda. Szacuje się, że w Polsce nawet 50 % kleszczy jest nosicielami bakterii Borellia, a tylko w 2019 roku rozpoznano ponad 20 tysięcy przypadków boreliozy.

Kleszcze są aktywne już w temperaturze 7 stopni Celsjusza, a „sezon na ugryzienia” trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Stosunkowo łagodna zima to niestety zapowiedź jeszcze liczniejszej populacji tych pajęczaków. Co zrobić, by uchronić się przed ugryzieniem kleszcza?

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Dwa najpoważniejsze zagrożenia związane z ugryzieniem kleszcza to zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu (choroba wirusowa na którą można się zaszczepić) lub borelizę (choroba bakteryjna). Jednak na tym nie kończy się lista potencjalnych niebezpieczeństw. Kleszcze są także nosicielami wielu rodzajów mikropasożytów. W Polsce do terenów o największym zagrożeniu chorobami odkleszczowymi należą województwa:

  • podlaskie,
  • warmiński-mazurskie,
  • dolnośląskie,
  • małopolskie.

Jednak rok do roku obserwuje się wzrost populacji i aktywności kleszczy także w województwach w centrum Polski.

Jak chronić przed kleszczem małe dzieci?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które umożliwiają ochronę przed kleszczami dla dorosłych i starszych dzieci. Problem zaczyna się, gdy chcesz kupić środek, który będzie bezpieczny dla niemowląt i małych dzieci.

Przede wszystkim profilaktyka

Przede wszystkim pamiętaj, że żaden produkt nie zastąpi odpowiedniego ubioru. Kleszcze przyciąga zapach skóry i ciepłota ciała, pajęczaki szukają też cienkiej skóry. Zadbaj, by dziecko w terenie zalesionym, porośniętym trawą zawsze miało wysokie skarpetki, koszulkę z rękawem i nakrycie głowy.

Pamiętaj, że niebezpiecznie jest nie tylko w lesie. Kleszcza można „złapać” siadając na trawie w parku.

Po drugie po każdej wycieczce dokładnie oglądaj całe ciało dziecka. Zwracaj szczególną uwagę na zgięcia łokci czy miejsce za uszami. Nie zapominaj o dokładnym obejrzeniu stóp (także przestrzeń między palcami) czy głowy (przesuwając palcami po całej jej powierzchni). Ryzyko zarażenia jest zdecydowanie mniejsze, gdy kleszcz zostanie usunięty w ciągu doby po ugryzieniu.

Zastosuj naturalne olejki eteryczne

W aptece pytaj o środki bezpieczne dla dzieci oparte o odstraszające kleszcze olejki eteryczne. Unikaj substancji chemicznych, które mogą drażnić skórę i układ oddechowy dziecka. Zawsze sprawdzaj na opakowaniu od jakiego wieku można używać danego preparatu. Dla niemowląt najbezpieczniejszy jest citridol, czyli po prostu wyciąg z oleju eukaliptusa cytrynowego. W środkach dla starszych dzieci powyżej 1-2 roku życia najczęściej stosuje się repelent oznaczony symbolem IR3535. Spośród naturalnych olejków eterycznych działanie odstraszające mają olejki:

  • z trawy cytrynowej,
  • z drzewa herbacianego,
  • paczulowy.

Bardzo ważne jest, by regularnie powtarzać spryskiwanie lub smarowanie preparatem odstraszającym kleszcze. Najlepiej jest robić to co 2 godziny. Na skórze lepiej utrzymują się preparaty w postaci kremu niż aerozolu.

Na powierzchnię wózka przed wyjściem z domu możesz zastosować mocniejszy preparat przeznaczony dla osób dorosłych, jednak nie rób tego w obecności dziecka.

Przeczytaj także: Zasady bezpieczeństwa nad wodą – ratownik medyczny wyjaśnia o czym MUSISZ pamiętać!

Wypróbuj ultradźwięki

Urządzenia emitujące ultradźwięki blokują zdolność kleszczy do namierzania żywiciela. Tego typu sprzęt można bezpiecznie stosować już od pierwszych dni życia. Emitowane ultradźwięki nie są słyszalne dla ucha człowieka, dlatego nie zakłócają spokoju i snu dziecka. Zasięg urządzenia to przeważnie 1,5 do 2 metrów. Po uruchomieniu odstraszacz ultradźwiękowy pozostaje aktywny przez 10-12 miesięcy.

TICKLESS, URZĄDZENIE ODSTRASZAJĄCE KLESZCZE
TICKLESS, URZĄDZENIE ODSTRASZAJĄCE KLESZCZE
Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, redaktor z pasji, ale przede wszystkim Mama szalonej Hani i Partnerka Adama. Na co dzień przekonuje kobiety, że nie muszą kochać swojego ciała, by je szanować. Propaguje Pozytywną Dietetykę, która pozwala nauczyć się zdrowego podejścia do jedzenia bez poczucia winy. Przy pomocy słowa przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowia, tak, by trudne zagadnienia stały się dla wszystkich zrozumiałe. Prywatnie uwielbia snookera, muzykę elektroniczną i wszystko, co ma kokosowy zapach.

Niemowlę (0-1 lat)

Zostaw komentarz