Psychologia 09.08.2020 5 minut

Czytaj dziecku. Klasyczne bajki, do których warto wracać mimo upływu czasu

Mogłoby się wydawać, że w świecie przesyconym tysiącami zabawek, nowych książek dla dzieci, grami na konsole i tabletami nie ma już miejsca na klasyczne bajki. Nic bardziej mylnego! Po niektóre z nich warto sięgać teraz i warto będzie robić to nawet za 100 lat. Sprawdź, dlaczego i już teraz zaopatrz półkę swojego dziecka w kilka obowiązkowych pozycji.

Klasyczne bajki dla dziecka – 5 kultowych tytułów

Baśnie z 1000 i jednej nocy

Każdego wieczora przez aż 365 dni Szeherezada opowiada swojemu małżonkowi – władczemu sułtanowi, przepiękne, bajeczne historie. Znamy je wszyscy doskonale. To jest opowieść o Aladynie i jego wspaniałej lampie, o Ali Babie, który uparcie szukał swojego skarbu czy w końcu o przygodach Sindbada Żeglarza.

W zasadzie trudno byłoby znaleźć pozycję równie interesującą, równie egzotyczną i tak bardzo wypełnioną niesamowitymi przygodami. „Baśnie z 1000 i jednej nocy” to książka, która przeniesie dziecko w inny świat, rozbudzi wyobraźnię i rozpali ciekawość. Nie wspominając już o tym, że naprawdę dobrze byłoby, gdy Twoja pociecha wiedziała, skąd wzięło się tajemnicze: „Sezamie, otwórz się!”.

Baśnie Perraulta

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to właśnie …

Charles Perrault jako pierwszy opisał bajkę pt. „Czerwony kapturek”.

Piękną historię o dobrym zakończeniu, ale także wartościowym morale. Kiedy rodzice czegoś zabraniają, to robią to z troski, wiedzy i doświadczenia.

Baśnie Perraulta, chwilami budzące grozę, ale zawsze z dobrym zakończeniem i morałem, mogą być wstępem do rozmowy o tym, dlaczego czasem warto posłuchać rodziców. Choć nie zawsze… ma się na to ochotę.

Przeczytaj także: Czytaj z dzieckiem! Jak czytanie wpływa na rozwój?

Baśnie Andersena

Tego autora nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, zarówno nazwisko, jak i bajki takie jak „Królowa śniegu” czy „Calineczka” zna każdy z nas.

Dlaczego właściwie warto wrócić do tych historii i zapoznać z nimi dziecko? Otóż po pierwsze dlatego, że to niesamowita wycieczka do świata wyobraźni. Która dziewczynka nie chciałaby stać się na chwilę tak malutka, żeby móc zamieszkać na kwiatach? Po drugie, w baśniach Andersena wszystko jest czarno-białe: są dobrzy albo źli bohaterowie, dobre albo złe zakończenie. To wspaniale odpowiada potrzebom dzieci, które w wieku kilku lat odczuwają ogromną potrzebę „porządkowania” otoczenia właśnie według takich schematów. I nie ma w tym niczego złego!

W końcu po trzecie, dzięki baśniom – nie tylko Andersena, ale w ogóle, oswajane są dziecięce lęki oraz poruszane ważne dla dzieci kwestie. Na przykład pragnienie miłości, niezależnie od zamożności, wyglądu lub charakteru.

Baśnie braci Grimm

Baśnie braci Grimm to kolejna księga, która powinna znaleźć się w pokoju dziecka. Nie tylko jako ozdoba, ale codziennie wertowana lektura. W środku znajdziesz klasyczne opowieści – o Jasiu i Małgosi, Królewnie Śnieżce, Roszpunce czy Rybaku.

W wielu z tych baśniach dzieci odnajdą wartości, których próżno szukać w niektórych współczesnych bajkach.

To podpowiedzi co do rozwiązywania trudności, podkreślenie uporu w walce o samego siebie i ustawienie na piedestale tych, którzy mają dobre serce.

Baśnie braci Grimm pokazują, że w życiu można wiele zmienić i ułatwiają dziecku wysnuwanie własnych wniosków. O czym szybko się przekonasz, kiedy tylko zakończysz lekturę pierwszej, magicznej opowieści.

Bajki Ezopa

Ostatnia propozycja na naszej liście klasycznych bajek, choć kolejność jest tutaj tylko kwestią przypadku. Dlaczego warto czytać dziecku bajki Ezopa? Otóż przede wszystkim dlatego, że każda z nich stanowi cenną, ważną lekcję z wyraźnym morałem. To jak taka szkoła wartości, ale bez nudy i powtórek. Co szczególnie istotne, bajki te świetnie sprawdzają się w przypadku małych dzieci. Warto czytać je już nawet roczniakowi. Zatem może spróbujesz już dziś?

Po klasyczne bajki naprawdę warto sięgać mimo upływającego czasu!

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor serwisów parentingowych. Autorka setek artykułów ułatwiających Czytelnikom radzenie sobie z wyzwaniami rodzicielstwa. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wolne chwile spędza przy maszynie do szycia albo z nosem w książce.

Przedszkolak (3-6 lat)

Zostaw komentarz