Zabawa 23.08.2020 7 minut

Jakie bajki dla dzieci na YouTube są warte obejrzenia? Sprawdź, co polecamy!

Bajki dla dzieci YouTube są współczesnym „pożeraczem czasu”. Wszystko, co związane jest ze światem wirtualnym dla najmłodszych, wydaje się intrygujące i interesujące. Teraz nie jest już potrzebna wypasiona kablówka, skoro YouTube potrafi dostarczyć rozrywkę młodszemu pokoleniu. Wystarczy jedynie dostęp do sieci, a dziecko może oglądać go na dowolnym urządzeniu – tablecie, smartfonie czy komputerze zarówno w domu, jak i w podróży. Jakie bajki dla dzieci wpuszczać na YouTube?

Twoja pociecha ma dostęp do serwisu YouTube, ale musisz jednak małego użytkownika kontrolować, jakie treści faktycznie ogląda. Jakie działania powinnaś wdrożyć, by korzystanie z niego stało się bezpieczne dla dziecka? Jako rodzic stawiasz bez wątpienia na pozytywne i dobre treści, które pokażą dziecku ciekawy świat zabawy i nauki. W zanadrzu masz do wykorzystania kilka opcji i narzędzi, które pozwolą dostosować filmiki przeznaczone wyłącznie dla najmłodszych:

  • Obserwuj i rozmawiaj ze swoją pociechą o tym, co wolno, a czego nie wolno jej oglądać. Miej oczy szeroko otwarte na treści, jakie dziecko przegląda na komputerze czy smartfonie.
  • Stwórz z dzieckiem playlistę, uwzględniając w niej bajki oraz treści, które stymulują rozwój i ciekawość małego usera. Następnie umieść link do niej w widoczniej zakładce w przeglądarce internetowej. To będzie dla malucha sygnał, że „tam ma kliknąć i tam może tylko oglądać bajki dla dzieci YouTube”. Treści dla dorosłego widza są zakazane!  
  • Blokuj komentarze pod filmikami. Treści, jakie publikują użytkownicy, często są nasycone wulgaryzmami, kłamstwami i nienawiścią. Chroń dziecko przed takimi wpisami, instalując wtyczkę Hide YouTube Comments do przeglądarki Chrome.
  • Skorzystaj z aplikacji HomeTube udostępniającej wybrane przez twórców produkcje dla najmłodszych, takie jak Spiderman, Masza i Niedźwiedź czy Wojny Klonów. Będziesz spokojniejsza, gdy dziecko będzie korzystało z tabletu z dala od treści dla dorosłych użytkowników.

Przeczytaj także: Kontrola rodzicielska w Internecie – bezpieczne dziecko w sieci

Bajki dla dzieci YouTube – 5 najlepszych kanałów

Jak już wiesz, w jaki sposób zadbać, by serwis stał się bezpieczny dla Twojej pociechy, przejdziemy do przeglądu najbardziej popularnych bajek dla dzieci YouTube.

1. Peppa Pig Polski – Kanał Oficjalny

Świnka Peppa i jej rodzina jest popularna na całym świecie. Kto nie zna przygód Peppy i jej młodszego brata George’a? Ta bajka jest dostępna w wielu językach. Puszczając animację po angielsku, dziecko ma zapewnioną nie tylko przednią rozrywkę, ale także kurs językowy. Fabuła może nawet wciągnąć rodziców i dziadków ;). Świnka Peppa jest wśród najchętniej i najczęściej oglądanych bajek dla dzieci YouTube.

2. Studio Filmów Rysunkowych

Dzięki temu kanałowi przede wszystkim masz szansę pokazać maluchowi, co Ty oglądałaś w dzieciństwie w jego wieku. A nuż rozbudzisz w nim miłość do polskich produkcji takich jak: Bolek i Lolek, Reksio, Zaczarowany ołówek czy Kot Filemon. Naprawdę warto zapoznać pociechę z rodzimym dorobkiem filmów rysunkowych.

3. Masza i Niedźwiedź

Ta rosyjska bajka dla dzieci YouTube stworzona przez Andrieja Dobrunowa podbiła serca maluchów. Pokazuje, jak wygląda życie niesfornej dziewczynki Maszy i niedźwiedzia w lesie. Czy to zgrany duet? Jak zapytasz swoją pociechę, to na pewno bez problemu odpowie Ci na to pytanie.

Przeczytaj także: Czytaj z dzieckiem! Jak czytanie wpływa na rozwój?

4. Tosia i Tymek po Polsku [Topsy & Tim] – WildBrain

To nie jest już typowa bajka, ale serial bazujący na serii książek dla dzieci autorstwa Jean i Garetha Adamsonów. Mały widz poznaje perypetie rodzeństwa Tosi i Tymka – ich rozterki i powody do radości. Może też nauczyć się nowych rzeczy od bohaterów, jak radzić sobie w danych sytuacjach. Wciągająca pozycja niczym dobry serial na Netflixie.

5. NutkoSfera  

Bajki dla dzieci YouTube można też zastąpić zajęciami rytmicznymi w formie online. Maluchy uwielbiają uczyć się i bawić przy muzyce, więc dlaczego nie włączyć im kanału, który dostarczy im wielu atrakcji. NutkoSfera to zbiór animacji zdominowanych przez wpadające do ucha piosenki na różne tematy – owoce, warzywa, kosmos czy literki. Jak dziecko usłyszy pierwsze nutki, od razu chce tańczyć, a Ty wraz z nim.  

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Przedszkolak (3-6 lat)

Zostaw komentarz