Psychologia 05.06.2020 6 minut

Jak wychować syna na przyjaciela kobiet?

Feministka – jak Ci się kojarzy to słowo? Pozytywnie, czy może umysł podpowiada Ci stereotypowo krzyczącą kobietę w spodniach? A co myślisz, gdy słyszysz feminista? Czy chciałabyś, by Twój syn był przyjacielem kobiet i uznawał równość płci nie tylko teoretycznie?

Męska zbroja

Dużo mówi się o równouprawnieniu kobiet, o traktowaniu kobiet na równi z mężczyznami. Rzadko zaś wspomina się o tym, że ciężko będzie osiągnąć równość, gdy chłopcy wciąż będą wzrastać w „męskim” wychowaniu, które wtłacza im, że mają być dzielni, twardzi, bo „chłopaki nie płaczą”.

Takie wychowanie to genialna pożywka do zduszania emocji, narastania frustracji i niezrozumienia. Mężczyzna tak wychowany będzie miał problemy z pewnością siebie i relacjami międzyludzkimi, nie tylko z kobietami.

Często zastanawiam się kim byliby mężczyźni, których znam gdybym miała magiczną moc zdejmowania ich „męskiej zbroi” stworzonej ze sterotypów o męskości.

Pokaż chłopcu, że może być kim chce

Z pewnością nie raz widziałaś akcje promujące kobiety w męskich zawodach, są nawet specjalne kolekcje lalek typu strażaczka, żołnierka itd. Dziewczynkom pokazuje się, że mogą być dobre w tym, co zazwyczaj przypisuje się mężczyznom. Chłopcom nie mówi się, że jeśli tylko chcą mogą spełniać się w zawodach takich jak nauczyciel przedszkolny czy tancerz.

Jeśli Twój syn ma ochotę bawić się lalkami pozwól mu na to, bo to kształtuje w nim empatię niezbędną do tego, by w przyszłości był dobrym ojciem. Jeśli kocha fioletowy to dlaczego nie? To przecież kolor jak każdy inny…

Zaangażuj syna w prace domowe

Czy traktujesz swojego syna ulgowo? Podstawiasz mu pod nos obiad, zbierasz brudne ubrania, myjesz włosy, bo przecież piana naleci mu do oczu. Przestań to robić! Od najmłodszych lat angażuj chłopców w zadania domowe. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że po pierwsze będzie samodzielny, a po drugie będzie współuczestniczył (nie tylko wspierał!) w prowadzeniu domu ze swoją przyszłą dziewczyną/kobietą/partnerką.

Zachęcaj do kontaktu z dziewczynami

Jeśli zauważysz, że Twój syn w przedszkolu lub w szkole chętnie rozmawia z koleżanką to zadbaj o to, by umożliwić im częstsze spotkania. Przyjaźń to relacja między dwojgiem ludźmi, płeć nie ma tu znaczenia.

Przeczytaj także: Pokaż dziecku, czym jest niepełnosprawność i jak do niej podchodzić

Pozwól mu płakać

Czy wiesz, że niemowlęta i małe dzieci bez względu na płeć płaczą tak samo często? Stan rzeczy diametralnie zmienia się po 5 roku życia, kiedy chłopcy zaczynają rozumieć, że wyrażanie uczuć nie jest mile widziane. Co to oznacza na dłuższą metę? Gdy mówisz do swojego syna „przestań płakać, chłopaki się nie mażą” to w rzeczywistości podkreślasz, że nie interesuje Cię to, co się z nim dzieje, ergo nie może na Ciebie liczyć!

Na koniec chciałam Cię prosić, byś pokazała ten tekst ojcu dziecka i każdemu mężczyźnie, który ma z nim bliski kontakt. Tysiące słów nie zadziałają tak, jak czyny i męskie wzorce wokół. Gdy syn zobaczy Tatę, który płacze, bo ma problem, stracił coś ważnego uzna, że to naturalne.

Jeśli jesteś samotną mamą podkreślaj, że świat nie jest zbudowany z tego, co „typowo chłopięce”. Pokazuj, że mężczyźni to ludzie, a ludzie są różni. Odważnie walcz o empatię, współczucie, zrozumienie. Twój syn Ci za to podziękuje!

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, redaktor z pasji, ale przede wszystkim Mama szalonej Hani i Partnerka Adama. Na co dzień przekonuje kobiety, że nie muszą kochać swojego ciała, by je szanować. Propaguje Pozytywną Dietetykę, która pozwala nauczyć się zdrowego podejścia do jedzenia bez poczucia winy. Przy pomocy słowa przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowia, tak, by trudne zagadnienia stały się dla wszystkich zrozumiałe. Prywatnie uwielbia snookera, muzykę elektroniczną i wszystko, co ma kokosowy zapach.

Przedszkolak (3-6 lat)

Zostaw komentarz