Psychologia 12.08.2020 6 minut

Jak wychować córkę, czyli co powinnaś przekazać swojej księżniczce

Wrażliwa, empatyczna i pomocna, ale jednocześnie asertywna oraz pewna siebie. Każdy z rodziców pragnie wychować córkę na taką właśnie kobietę. Jak to jednak zrobić? Jak wychować córkę? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci w tym wielkim, wieloletnim wyzwaniu.

10 wskazówek, jak wychować córkę

1. Wspieraj w wysiłkach, ale rób to mądrze

Twoja córka powinna wiedzieć, że stoi przed nią wiele życiowych możliwości i że warto próbować swoich sił w różnych dziedzinach życia. Dlatego często mów proste: „spróbuj”. Jednocześnie nie utrwalaj jej w przekonaniu, że jest idealna i wszystko musi jej się udać. To prosta droga do wychowania kobiety uwięzionej w sidłach ciągłego dążenia do sukcesu i perfekcjonizmu. Podkreślaj, że warto próbować, choćby po to, by odkryć swoje mocne strony i talenty. By później nie żałować, że się jednak nie spróbowało.

2. Pokazuj jej, czym jest szacunek

Zawsze okazuj swojej córce szacunek i wymagaj szacunku do siebie. Rozmawiajcie o roli szacunku w codziennym życiu, o sposobach na jego okazanie. W sytuacjach konfliktowych ucz ją budowania dobrych komunikatów: „Możesz powiedzieć, że ci się to nie podoba, ale nie, że ktoś jest głupi i wredny”.

Przeczytaj także: Szacunek do starszych to nie uległość! Koniecznie naucz tego swoje dziecko

3. Praw różne komplementy

Komplementując córkę, nie skupiaj się tylko na jej urodzie (ale też nie omijaj tego aspektu). Podkreślaj również jej inne zalety – umiejętność szybkiego liczenia, świetne poczucie humoru, życzliwość i dobre serce. Powiedz czasem: „Uwielbiam Cię za to, że zawsze mogę na Ciebie liczyć”.

4. Spędzaj z córką wolny czas

Tak po prostu – zabierz córkę czasem na zakupy, do kina czy na spacer. Schowajcie telefony głęboko do torby i rozmawiajcie. To najprostsza droga do budowania głębokiej więzi i zwyczajnego poznania własnego dziecka.

5. Naucz trudnej sztuki przepraszania

Pewność siebie to nie arogancja. Twoja córka powinna wiedzieć, że nie ma na świecie ludzi idealnych. Każdy z nas popełnia błędy i najważniejsze jest, aby umieć się do nich przyznać. Oczywiście musisz pamiętać, że słowa to za mało. Ważny jest także przykład płynący z „góry”. Innymi słowy, kiedy zrobisz coś niewłaściwego, nie bój się powiedzieć „przepraszam, popełniłam/-łem błąd”.

6.  Wspieraj jej asertywność

To jedno z Twoich największych wyzwań. Musisz nauczyć swoją córkę, że ma prawo powiedzieć „nie” i że to „nie” naprawdę oznacza niezgodę. Twoim ważnym zadaniem jest uświadomienie jej, że w życiu należy być życzliwym, co nie oznacza zgody na pracę ponad siły czy ciągle wyświadczanie przysług. Pokazuj jej to nie tylko własnym przykładem. Wspieraj ją w także w trudnych dla niej, wymagających asertywności sytuacjach.

Przeczytaj także: Czego możesz nauczyć się od dziecka?

7. Ucz córkę samodzielności

Z pewnością pragniesz, aby Twoja córka była zwyczajnie zaradna. Potrafiła zarówno posprzątać dom, jak i zmienić koło w samochodzie czy efektywnie szukać pracy. W takim razie ucz ją tego. Niech nigdy nie padną z Twoich ust słowa: „Eee, to zajęcie dla chłopaków”, „Daj spokój, jeszcze zrobisz sobie krzywdę” czy „Daj to lepiej bratu, a Ty zrób kolację”. Ucz ją, że może być zaradna i robić właściwie to, na co ma ochotę – a nie to, co wypada.

8. Nie porównuj jej

Zapamiętaj: porównywanie nigdy nie motywuje. Nie pokazuje, że można coś zrobić, że się da. Słowa: „Zobacz, jak Zosia…” czy „Jakoś Magda potrafi…” są upokarzające i bolesne. Nikt z nas nie lubi być porównywany. Ty też nie! Zamiast więc porównywać, pomóż swojej córce w tym, co sprawia jej trudność i chwal za to, w czym jest dobra.

9. Ucz akceptacji własnego ciała

Czy wiesz, co robi dobry rodzic? Wprowadza córkę w świat Photoshopa. Nie uczy jednak retuszowania zdjęć, ale pokazuje, jak wiele obrazów, które dziecko ogląda na co dzień, to wytwory programu komputerowego. To jeden ze sposobów na budowanie akceptacji własnego ciała. Inny to rozmowy – o tym, że każde ciało jest inne, że każdy z nas ma wady i zalety, że warto zakrywać mankamenty i podkreślać to, co piękne.

10. Spraw, by miała pewność, że zawsze jesteś blisko

Mów: „kocham Cię”, „zawsze możesz na mnie liczyć”, „pomogę Ci w każdej sytuacji – nawet, gdy zrobisz coś złego”. Wielu rodziców sądzi, że dzieci to wiedzą, tymczasem prawda jest inna. One muszą to słyszeć. I to najlepiej kilka razy w tygodniu.

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor serwisów parentingowych. Autorka setek artykułów ułatwiających Czytelnikom radzenie sobie z wyzwaniami rodzicielstwa. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wolne chwile spędza przy maszynie do szycia albo z nosem w książce.

Uczeń (6+ lat)

Zostaw komentarz