Psychologia 22.04.2020 5 minut

Jak uczyć dziecko ekologii? 7 prostych sposobów

Pragniesz, aby Twoje dziecko miało dobrą pracę w przyszłości, więc ślesz je na zajęcia dodatkowe. Chcesz, aby było zdrowe, więc troszczysz się o nie, a kiedy trzeba – odwiedzasz lekarza. Kupujesz dobre buty, porządne ubrania i nie pozwalasz siedzieć długo przed tabletem. Dla jego dobra starasz się, jak możesz. Czy jednak pamiętasz, aby uczyć je ekologii? To również bardzo ważne. Dzięki temu masz wpływ na to, w jakim świecie przyjdzie żyć kolejnym pokoleniom – czyli także twoim dzieciom i wnukom.

1. Uświadom dziecko, że ma wpływ na to, jak wygląda i jak będzie wyglądał świat!

Twoje dziecko ma prawo myśleć, że kiedy wyrzuci papierek po cukierku na ulicy, to właściwie nic się nie stanie – przecież to tylko jeden papierek. Twoim zadaniem jest więc wytłumaczenie mu, że jeśli milion dzieci pomyśli tak samo, to na ulicach pojawi się milion papierków.

Staraj się zaszczepić w maluchu poczucie, że ma wpływ na to, jak będzie wyglądał świat.

Każdy ma na to wpływ.

2. Segregujcie śmieci

Aby wytłumaczyć dziecku, dlaczego tak trzeba, weź do ręki kartkę i długopis. Narysuj, co dzieje się ze śmieciami przetworzonymi, a co z tymi, które są pomieszanie. Zwizualizuj, jak szybko tworzy się góra odpadków, kiedy nikt nie dba o segregację. Podejdź też do tematu zabawowo – wyobraźcie sobie, „kim była” butelka po wodzie, którą macie w kuchni.

I pamiętaj, że aby dziecko szybko nauczyło się segregować, wyrzucanie śmieci do pojemników powinno być dziecinnie łatwe. Zadbaj o to.

3. Wykorzystuj stare przedmioty do tworzenia nowych

Pewnie, że po tanią puszkę na cukierki w każdej chwili można udać się do sklepu. Czy jednak na pewno chodzi o to, aby produkować kolejne śmieci?

Naucz dziecko recyklingu, przy okazji robiąc mu lekcję kreatywności. Pomalujcie starą doniczkę, zamiast ją wyrzucać, a pojemniki po kawie wykorzystajcie do przechowywania makaronu lub kredek. Wiele się da – przy odrobinie dobrych chęci.

4. Powiedzcie „nie” jednorazówkom

Aby wytłumaczyć dziecku, jak olbrzymie szkody dla naszego środowiska czynią plastikowe torebki, nie musisz pokazywać mu drastycznych zdjęć zwierząt, które zjadły dziesiątki jednorazówek. Wystarczy, że Ty o tym wiesz, i mając ten fakt w pamięci, będziesz przypominała o konieczności zabierania na zakupy toreb wielorazowych. A może nawet uszyjecie takie na maszynie?

5. Kupujcie dobre jedzenie

Dbanie o środowisko to także świadomy wybór jedzenia. Baw się z dzieckiem, organizując np. konkurs na znalezienie ciastek o najlepszym składzie. Uczul pociechę, że od produktów z „E” w składzie powinna trzymać się z daleka. To wiedza, którą będzie kierować się całe życie.

Przeczytaj także: Im mniej zabawek tym lepiej? Dylemat współczesnych rodziców

6. Naucz dziecko dobrego podejścia do zabawek

Dlaczego rodzice kupują zabawki po 10 czy 20 złotych? Dlatego, że w ten sposób tanim kosztem można wywołać na twarzy dziecka uśmiech. Problem w tym, że to przedmioty beznadziejnej jakości, które po tygodniu, dwóch czy trzech lądują w śmietniku.

Naucz swoją pociechę odpowiedzialnego podejścia do tematu. Rozmawiajcie o jakości, pokazuj na przykładach, dlaczego warto kupić coś droższego. Naucz dziecko, jak wybierać zabawki, które być może posłużą nie tylko jemu, później będzie można je oddać kolejnemu dziecku!

7. Pamiętaj o świętach związanych ze stylem eko

Dzień Bez Opakowań Foliowych (23 stycznia), Dzień Lasu (21 marca), w końcu Dzień bez Samochodu (6 czerwca) – to dobre okazje nie tylko do świętowania, ale też do rozmów o wpływie naszych działań na środowisko. Zaznacz te dni w kalendarzu czerwonym flamastrem i traktuj je całkiem poważnie – a z czasem taką postawę przejmie także twoje dziecko.

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor serwisów parentingowych. Autorka setek artykułów ułatwiających Czytelnikom radzenie sobie z wyzwaniami rodzicielstwa. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wolne chwile spędza przy maszynie do szycia albo z nosem w książce.

Uczeń (6+ lat)

Zostaw komentarz