Dieta 18.07.2020 5 minut

Gorzka czekolada: 10 korzyści z jej jedzenia, których nie znasz!

Z pewnością wiesz, że gorzka czekolada jest zdrowsza niż jej mleczny odpowiednik. Czy jednak „zdrowsza” oznacza tylko, że mniej szkodzi, czy może rzeczywiście ma jakiś pozytywny wpływ na Twój organizm? Okazuje się, że zdecydowanie to drugie – regularne spożywanie tego smakołyku wiąże się z aż dziesięcioma korzyściami dla organizmu.

Czy gorzka czekolada jest zdrowa? Tak, tak i jeszcze raz – tak!

Gorzka czekolada to nie tylko „mniejsze zło” w świecie łakoci. To bardzo wartościowy produkt, którego spożywanie wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi. Co dokładnie możesz osiągnąć, jeśli sięgniesz po kostkę czy dwie do popołudniowej kawy?

1. Będziesz młodsza

Oczywiście nie tak dosłownie – PESEL zostaje bez zmian 😉. Musisz jednak wiedzieć, że gorzka czekolada ma całą masę antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki. Innymi słowy – chronią komórki Twojego ciała przez procesem starzenia.

2. Będziesz bardziej pobudzona

Oczywiście tylko w pozytywny sposób. Jeżeli na co dzień brakuje Ci energii i sił, to właśnie gorzka czekolada może to zmienić. Zawiera ona składniki mineralne, taki jak żelazo, magnez, fosfor, cynk i potas, które odpowiadają za metabolizm energetyczny w organizmie.

3. Uśmiech zagości na Twojej twarzy

Gorzka czekolada sprawia, że w organizmie podnosi się poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Tych samych, które wyrzucane są w organizmie podczas spaceru czy seksu.

4. Poprawi się stan Twojego układu krwionośnego

Ciemna czekolada o dużej zawartości kakao ma wysoką zawartość flawonoidów, które świetnie działają na układ krwionośny. Częste spożywanie tego przysmaku sprawi, że obniżysz ryzyko groźnej miażdżycy i udarów mózgu. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że gorzka czekolada obniża ryzyko wystąpienia nowotworów.

5. Przestanie Ci dokuczać kaszel

W popularnych preparatach przeciwkaszlowych znajduje się kodeina. Nie znajdziesz jej w czekoladzie, ale jest ona za to bogata w teobrominę. Ona także (a nawet lepiej) zwalcza kaszel i łagodzi stany zapalne.

Przeczytaj także: Złote mleko wzmacnia odporność i ułatwia zasypianie (+ sprawdzony przepis)

6. Zaczniesz lepiej widzieć

Jak już wiesz, flawonoidy poprawiają krążenie krwi. Oznacza to między innymi, że siatkówka w Twoich oczach zacznie otrzymywać więcej składników odżywczych, a Ty zaczniesz (nieco) lepiej widzieć. Oczywiście nie ma co liczyć na zredukowanie poważnych wad – niestety.

7. Zaczniesz jaśniej myśleć i lepiej się koncentrować

Jeśli sięgniesz po gorzką czekoladę z wysoką zawartością kakao, Twój mózg zacznie działać na szybszych obrotach. Zaczniesz być bardziej skupiona, poprawi się Twoja pamięć, ale przede wszystkim zmniejszy się zmęczenie i znużenie.

8. Zadbasz o swoje nerki

Gorzka czekolada ma delikatne działanie moczopędne. Jej składniki wpływają na poprawę pracy nerek, co skutkuje ich oczyszczeniem. Jeśli więc co i rusz dotykają Cię infekcje pęcherza – wiesz już, co dorzucić do diety.

9. Będziesz szczuplejsza

Uśmiechasz się na myśl, że czekolada pomoże Ci schudnąć? A jednak! Ta gorzka zawiera sporo błonnika, który przyczynia się do powstania uczucia sytości i zmniejsza apetyt. Jeśli więc będziesz pamiętała o umiarze, Twoja sylwetka może tylko zyskać.

10. Zyskasz piękniejszą skórę

A wszystko dzięki wspomnianym już flawonoidom. Chronią one skórę między innymi przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Oczywiście krem z filtrem jest wciąż wskazany!

Przeczytaj także: „Skład kosmetyków przeciwsłonecznych jest równie ważny, co stopień ochrony przeciwsłonecznej” – mówi Magdalena Szymanowska, coach zdrowia.

Jaka gorzka czekolada ma wszystkie te właściwości?

Nie każda ciemna czekolada dostarczy Ci wszystkich opisanych właściwości. Jeśli jednak postawisz na jakość, czyli wybierzesz tabliczkę z wysoką zawartością kakao (minimum 70%) i pachnącą czekoladą, a nie np. kawą, to z pewnością szybko zauważysz przyjemne rezultaty słodko-gorzkiego podjadania.

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor serwisów parentingowych. Autorka setek artykułów ułatwiających Czytelnikom radzenie sobie z wyzwaniami rodzicielstwa. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wolne chwile spędza przy maszynie do szycia albo z nosem w książce.

Kobieta

Zostaw komentarz