
Dziecko i pies w jednym domu – czy to dobra decyzja?
Pewnie nie raz słyszałaś od swojej pociechy prośbę o treści: „Mamo chcę psa. Zgodzisz się? Proszę, proszę!”. Pod naporem błagań zgadzasz się na przygarnięcie czworonoga. Wiesz o tym, że pojawienie się włochatego przyjaciela wywoła małą rewolucję w domu. Zanim pupil zamieszka z Wami na zawsze, musisz przeanalizować wszystkie za i przeciw. Czy dziecko i pies to mieszanka wybuchowa?
Dziecko i pies – zgrana para?
Prawie każde małe dziecko marzy o posiadaniu najlepszego przyjaciela, jakim jest właśnie pies. Tylko że posiadanie pupila kojarzy mu się ze świetną zabawą i przyjemnościami, a nowe obowiązki oraz odpowiedzialność spadają na rodziców. Pies jest cudowny, można się do niego przytulić i wypłakać w sierść swoje żale, ale mimo wszystko jest to istota żywa, czująca istota, która potrzebuje ogromu miłości, troski, uwagi i zainteresowania.
Rozwój
Czworonożny kumpel to doskonała inwestycja w rozwój emocjonalny i fizyczny dziecka bez względu na wiek. Pies i dziecko mogą stworzyć naprawdę zgrany duet, który wywoła wiele radości w domu. Młody człowiek dorastając w towarzystwie najwierniejszego zwierzęcia na świecie, nabiera empatii oraz uczy się sztuki okazywania uczuć, bezwarunkowej bliskości, wrażliwości, współczucia i odpowiedzialności. Poza tym pociecha przełamuje tłumione lęki i obawy, lepiej radzi sobie ze stresem oraz staje się bardziej otwarta na ludzi.
Aktywny czas
Pies równa się także aktywne spędzanie wolnego czasu. Dziecko i pies mogą razem wybiegać się, wyhasać, poskakać aż do momentu, kiedy baterie się rozładują. Wspólna zabawa zapewni im mnóstwo frajdy i niesamowitych wrażeń. Z rodzicami na pewno maluch tak nie poszaleje, jak ze swoim psim przyjacielem. Dzięki temu zarówno dziecko, jak i pies będą w dobrej kondycji fizycznej.
W tym wszystkim miło jest, kiedy pociecha nie traktuje psa jako maskotki do przytulania, tylko zdaje sobie sprawę, że mieszkanie z psem wiąże się z wykonywaniem pewnych obowiązków, m.in. wychodzeniem na spacery, karmieniem, kąpaniem czy nauką sztuczek.
Nad czym się zastanowić przed sprawieniem dziecku psa?
Jako mama znasz swoje dziecko doskonale i potrafisz ocenić, jak poradzi sobie z opieką nad pupilem. Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę przed wprowadzeniem do domu psiaka?
- Zastanów się, czy w Twoim domu jest wystarczająco dużo miejsca dla kolejnego członka rodziny. Pies potrzebuje swojej przestrzeni do zabawy, odkrywania nowego otoczenia, jedzenia i spania. Własny kąt zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.
- Czy znajdziesz siłę i czas na nowe obowiązki? Bo piesek będzie chciał jeść, wychodzić na spacer czy się pobawić. Do tego wachlarza trzeba również zaliczyć wizyty u weterynarza, które raczej nie będą należeć do przyjemności. Ponieważ psy boją się lekarza, tak samo, jak wielu ludzi dentysty sadysty.
- Czy pies to coś dla Twojej rodziny? Pupil może żyć kilkanaście lat, więc decyzja o przyjęciu go pod swój dach musi być świadoma i przemyślana. Nie podejmuj jej pod wpływem chwili. Zrób w domu debatę, podczas której każdy domownik wyrazi swoje zdanie. Następnie wspólnie przedyskutujcie, czy jesteście gotowi na czworonoga już teraz, czy w niedalekiej przyszłości.
- Czy dysponujesz wystarczającym budżetem? Utrzymanie psa generuje wydatki – niestety wizyty w klinice weterynaryjnej trochę kosztują podobnie jak dobra karma czy akcesoria.
- Gdzie zostawisz ukochanego psa, jak wyjedziesz z rodziną na wakacje? Zabierzesz go ze sobą, zapewnisz mu pobyt w hotelu dla psów czy oddasz w dobre ręce do rodziny, by zajęli się nim pod Twoją nieobecność?
- Jak Twoje dziecko zachowuje się w stosunku do psów? Jeśli boi się ono czworonogów, to najpierw spróbuj go z nimi oswoić, np. poprzez czytanie książeczek o rasach psów, oglądanie filmów, w których pies jest bohaterem czy spotkania ze szczeniaczkami.
Przeczytaj także: Dogoterapia, czyli terapia z udziałem psa. W czym może pomóc?
Zgadzasz się na psa i co dalej?
Czyli jednak chcesz, by Twoje dziecko wychowywało się z psem. Zanim psi kumpel pojawi się w domu, przeprowadź z pociechą rozmowy o tym, jak wygląda codzienna opieka nad nim, na czym polegają obowiązki i co zmieni się w życiu całej rodziny. Zaangażuj dziecko do przygotowań czterech kątów na nadejście nowego mieszkańca – niech wybierze legowisko czy miskę dla pieska. Dzięki temu będzie mogło się wczuć w funkcję opiekuna odpowiedzialnego za los nowego przyjaciela.
Niewątpliwie pies stanie się niekonwencjonalnym sojusznikiem całej rodziny. To cudowne zwierzę ofiaruje swoje oddanie oraz wiele radości i bezgranicznej, szczerej miłości. Pies uczyni Twoje życie lepszym i znacznie piękniejszym!