Psychologia 24.04.2020 5 minut

Czytaj z dzieckiem! Jak czytanie wpływa na rozwój?

Od pierwszych dni życia dziecka możesz uczyć go miłości do książek. Czytając maluchowi na dobranoc, inwestujesz w jego zdrowy rozwój. Jeśli od wczesnego dzieciństwa otaczasz pociechę książkami, to one rozbudzają w nich ciekawość świata, usprawniają pamięć i kształtują inteligencję emocjonalną. Dbasz zarówno o dobre samopoczucie dziecka, jak i o swoje. Przyjemnie spędzasz czas podczas wspólnego czytania bajek i jednocześnie odstresowujesz się po ciężkim dniu pracy.

Wieczorna lektura pomaga maluchowi wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń. Kiedy słyszy twój miarowy głos, łatwiej zasypia i spokojnej śpi. Na dalszych etapach rozwoju dziecka czytelnictwo kształtuje i rozwija jego osobowość. Jeśli dobrze dobierasz książki dla swojej pociechy, to automatycznie wzbudzasz jego zainteresowanie lekturą. Dziecko, które na co dzień ma styczność z mową i bogatym słownictwem, stymuluje pamięć, inteligencję emocjonalną i zdolność rozumowania.

Co daje czytanie książek?

Czytaj dziecku, a jak już podrośnie, zachęcaj go, by samo czytało książki. Dziecko osłuchanie i siedzące nosem w książkach:

  1. nieustannie pobudza i rozwija wyobraźnię,
  2. poszerza zasób wyrazów i wyrabia giętkość językową,
  3. popełnia mniej błędów stylistycznych i ortograficznych,
  4. trenuje procesy poznawcze, w tym pamięć i koncentrację,
  5. zaskakuje kreatywnymi pomysłami,
  6. poznaje nowe przeżycia emocjonalne i doświadczenia otaczającego świata,
  7. uczy się empatii,
  8. rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe, czyli umie przewidzieć skutki swoich działań,
  9. kształtuje umiejętności analityczne.

Bajka do poczytania przed snem – czas relaksu dla mamy i dziecka

Zadbaj o to, by wieczorna lektura stała się rytuałem w twoim domu. Warto odpuścić sobie serial w telewizji na rzecz wspólnego czytania bajek z pociechą. Wciągnijcie się razem w świat postaci i przeżywajcie z nimi szalone przygody, na przykład poznajcie kolorowe życie Kubusia Puchatka i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie.

Postawy bohaterów uczą dziecko pozytywnego nastawienia do życia, wyrabiają w nim właściwy stosunek do ludzi, zwierząt i przyrody, a także kształtują przekonania.

Staraj się bawić podczas czytania. Wcielaj się wraz z dzieckiem w rolę Śpiącej Królewny, Króla Lwa czy Świnki Peppy. Dzięki kreatywnej lekturze dostarczasz maluchowi nie tylko rozrywki, ale ogromnej wiedzy o ludziach, ich emocjach i przeżyciach.

Biały szum jako akompaniament podczas czytania książki

Co zrobić, kiedy twój maluszek cały czas płacze, a ty nie możesz go uspokoić? Załamujesz ręce, bo bujasz, lulasz, śpiewasz kołysanki i nic nie pomaga! W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest Alilo Króliczek Honey Boney, który czyta bajki na głos, odtwarza relaksującą muzykę i świeci kolorami wspierającymi spokojnie zasypianie. Wyposażony został w bazę setek utworów i opowiadań, dzięki której już od wczesnego dzieciństwa możesz maluszka oswajać z dźwiękami oraz językiem, jego rytmem i brzmieniem.

ALILO, KRÓLICZEK HONEY BUNNY

Za pomocą pozytywki Wieloryba Suzi da się stworzyć spokojnie otoczenie do spania dla dziecka i atmosferę do poczytania mu książeczki. Pozytywka stymuluje rozwój maluszka poprzez dźwięki i projekcję ruchomych obrazków na ścianie lub suficie. Produkt ma wgrane 4 kołysanki do 30 minut i biały szum, który doskonale „zagłusza” inne dźwięki z otoczenia (na przykład hałas dobiegający z ulicy). Ten rodzaj szumu akustycznego (m.in. lekki deszcz, szum wodospadu) działa na malucha relaksująco i usypiająco. Jak już pociecha się uspokoi, zawsze można jej po cichu przeczytać bajkę dla lepszego, kolorowego snu.

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Przedszkolak (3-6 lat)

Zostaw komentarz