Psychologia 11.07.2020 5 minut

Czy potrafisz rozpoznać przemoc psychiczną? Możesz nawet nie zauważyć, że jesteś jej ofiarą

Przemoc psychiczna to bardzo trudny i rozległy temat. O ile przemoc fizyczna jest namacalna i boleśnie odczuwalna, w przenośni i dosłownie, o tyle znęcanie się psychiczne potrafi być niewidoczne, ale do czasu…

Czym jest przemoc psychiczna?

Przemoc psychiczna jest wprowadzaniem drugiego człowieka w ogólny stan złego samopoczucia psychicznego. Cechuje się ona zazwyczaj długo utrzymującymi się i nawracającymi, wszelkimi formami “upodlenia” drugiej strony. Można do nich zaliczyć m.in.

  • upokorzenie,
  • szantażowanie,
  • grożenie,
  • poniżanie,
  • wyśmiewanie,
  • wyzywanie itp. 

Każda z tych form zachowania prowadzi do sprowadzenia drugiej osoby do momentu, w którym ostatecznie staje się ofiarą, a osoba dopuszczająca się przemocy psychicznej, staje się świadomym oprawcą.

Gdzie możemy spotkać się z przemocą psychiczną?

Przemocy psychicznej można doświadczyć w pracy, w szkole, ale najczęściej doświadczamy jej we własnym domu. Niestety tego rodzaju przemocy doświadczają nie tylko dorośli, ale także dzieci, u których ma to zazwyczaj wpływ na całe ich życie.

Bardzo często można spotkać się z pewnym schematem. Kiedy dorosły poniża drugą osobę lub dziecko, okazując przy tym swoją wyższość, swoim zachowaniem dąży do całkowitego umniejszenia wartości osoby, nad którą się znęca psychicznie. W tym przypadku często możemy być praktycznie pewni tego, że ten sam los, dotknął ich samych, zapewne jako dzieci.

Nie tłumaczy to nikogo, kto dopuszcza się przemocy psychicznej, jednak pokazuje jak to brzemię, wpływa na los otoczenia związanego z taką osobą.

Przeczytaj także: Twój partner uważa, że klaps to nic takiego? Klaps to bicie – koniec, basta!

Cichy zabójca…

Niestety bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy ofiarami przemocy psychicznej.

  • Mąż na nas wiecznie narzeka i często podnosi głos.
  • Szef nigdy nie jest zadowolony z naszej pracy i przy każdej możliwej sytuacji wytyka nam błędy.
  • Matka lub ojciec cały czas zwraca uwagę na to co i jak robimy.

Wydaje nam się, że taka jest kolej rzeczy, że tak właśnie to funkcjonuje i tak powinno być… Ale tak nie jest i być nie powinno.

Żyjąc w przeświadczeniu, że takie traktowanie jest całkowicie normalnie, sami wpadamy we własną pułapkę. Zatracamy w tym zdrowy rozsądek i nie potrafimy odróżnić dobrego zachowania od złego.

Bycie ofiarą przemocy psychicznej i przyjmowanie na siebie całej złej energii, działa jak rozwijająca się choroba. Większość ofiar przemocy psychicznej nawet nie wie, kiedy pojawiają się symptomy. Osoby takie, często stają się wycofane, a wręcz same siebie obwiniają za stan rzeczy. U dorosłych może objawiać powolnym zapadaniem w stan depresyjny, lękowy, ale mogą pojawić się też tzw. objawy psychosomatyczne. Przewlekłe bóle głowy, bezsenność czy brak łaknienia to także często efekt odreagowywania na złe samopoczucie. 

U dzieci sytuacja może wyglądać podobnie, lecz jeśli znęcanie się psychiczne dotyka ich w młodym wieku, ma to zawsze także wpływ na ich rozwój psycho-intelektualny.

Przeczytaj także: Kobieto doświadczająca przemocy – myślę o Tobie!

W jaki sposób może się objawiać przemoc psychiczna?

Przemoc psychiczna ma wiele twarzy.

Wyśmiewanie się z kogoś

Umniejszanie jego inteligencji, osiągnięć i zachowania.

Kontrolowanie życia prywatnego

Często sprawdzanie korespondencji, przeglądanie telefonu, ale także niepozwalanie na spotykanie się tej osoby ze znajomymi, a nawet rodziną. Ogólne ograniczanie swobody.

Okazywanie braku szacunku

Niebranie pod uwagę zdania, uciszanie. Zazwyczaj takie zachowania mają miejsce przy udziale osób trzecich, aby dodatkowo podkreślić lekceważący stosunek do swojej ofiary

Okazywanie tzw. biernej agresji

Uderzanie w meble, rzucanie przedmiotami, ale też ich niszczenie w różnoraki sposób. Podnoszenie głosu, ciągłe awantury itp.

Przeczytaj także: 10 znaków mówiących, że Twoje dziecko zmaga się z czymś trudnym!

Wieczne oskarżanie o nielojalność albo zdradę

Wmawianie drugiej osobie, że jest nie fair i że ‘na pewno” chce zdradzić itp.

Przemoc psychiczna to zwykła zbrodnia…

Według obowiązującego prawodawstwa, przemoc psychiczna jest zwykłym przestępstwem. Nie można pozwalać na wyrządzanie krzywdy, również samemu sobie. Jest nas więcej, niż myślisz! Nie bój się poprosić o wsparcie!

Niebieska linia +48 222 309 900

Katarzyna Przedborska

Absolwentka psychologii z kilkuletnią praktyką terapii wspomagającej spektrum autyzmu. Kasia to odwieczny rzecznik i wielka fanka dzieci. Prywatnie mama 5-letniego Frania. Miłośniczka dziecięcego świata. Zabawy, warsztaty oraz wieloaspektowe wsparcie dla dzieci i rodzin, to jej życiowa misja. Amatorka dobrego kina, gotowania (i jedzenia!), „angielskiego” humoru i wynajdywania sposobów na nudę. „Mój świat idealny jest pełen szacunku, ciepła, życzliwości i uśmiechu” – mówi Kasia.

Lifestyle

Zostaw komentarz