Psychologia 31.07.2020 5 minut

Maleństwo zawsze przy Tobie. Czy chusta do noszenia dziecka jest bezpieczna i wygodna?

Chusta do noszenia dziecka pomoże Ci w codziennej opiece nad pociechą. To jest bez wątpienia jej podstawowa funkcja, ale ona ma jeszcze ukryte zadanie, jakim jest budowanie więzi między Tobą a maluszkiem. Dzięki niej możesz cieszyć się bliskością pociechy – czuć jej oddech, zapach i dotyk. Ale czy jednak …. noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne?

Jeśli nie wyobrażasz sobie choćby chwilowej rozłąki ze swoim maleństwem, to musisz stać się posiadaczką chusty do noszenia dziecka. Ona ułatwi Ci utrzymanie domu w czystości. Będąc w ferworze obowiązków i zadań dnia codziennego, nosisz dziecko w chuście, a w międzyczasie robisz to, co masz do zrobienia. Jak dzieciątko zakwili, to jesteś tuż obok i natychmiast sprawdzasz, czy jest wszystko z nim w porządku.

Poza tym za pomocą chusty do noszenia wywiązuje się między Tobą a maluszkiem szczególna, silna i niesamowita więź. Między Wami powstanie nić szczęścia, zaufania i porozumienia. Trzymając dziecko w chuście, przekazujesz mu niezliczone pokłady miłości i bezpieczeństwa. Maleństwo potrzebuje Twojej bliskości, a dzięki tej chuście otrzyma ją z nawiązką.

Przeczytaj także: „Mamo bądź blisko, kiedy śpię” – łóżeczko dostawne to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Jaki model wybrać?

Chusta do noszenia dziecka – czy warto?

Chusta do noszenia umożliwia tulenie, kołysanie i karmienie maluszka w wygodnej pozycji. Dziecko czuje się w niej naprawdę komfortowo. Noszenie pociechy w chuście jest bezpieczne dla jej zdrowia – o to się nie martw. Po prostu musisz zwracać uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz nauczyć się prawidłowego wiązania chusty zgodnie z instrukcją. Dobrze związana chusta stabilnie podtrzyma delikatną główkę dziecka i odpowiednio ułoży jego kręgosłup.

Jak gdzieś kiedyś słyszałaś, że chusta do noszenia powoduje wady postawy i zaburza prawidłowy rozwój motoryczny malucha, to nie bierz tego na serio. To są mity! Przecież od zarania dziejów kobiety nosiły i do tej pory noszą dzieci na rękach. Dziecko w chuście mniej płacze, lepiej znosi kolki czy ząbkowanie, bo czuje bicie serca Mamy i jej emanujące z niej ciepło.

Chustonoszenie bez ograniczeń

Przekonasz się, że chusta do noszenia dziecka to wygodne rozwiązanie nie tylko w zaciszu domowym, ale również na spacerze oraz podczas podroży małych i dużych. Mając jedną pociechę w chuście, możesz się zająć pociechą, która tupta obok Ciebie. Nie masz już ograniczeń – śmiało wejdziesz do sklepu, nie martwiąc się, czy wózek zmieści się między wąskimi alejkami. Ponadto na spokojnie nakarmisz, gdy pojawi się sygnał od maluszka: „Mamo jestem głodny – daj jeść”.

Przeczytaj także: Otulacz dla noworodka – czy faktycznie jest potrzebny?

Zalety chusty do noszenia dziecka

Chusta do noszenia dziecka ma naprawdę więcej plusów niż minusów m.in.:

  • zaspokaja potrzebę bliskości,
  • zapewnia dziecku prawidłowe ułożenie, wspierające rozwój kręgosłupa oraz bioder,
  • izoluje maleństwo od nadmiaru bodźców, hałasu oraz światła, stwarzając mu idealne warunki do drzemki,
  • wspiera aktywne rodzicielstwo – chustę możesz zabrać ze sobą wszędzie,
  • umożliwia karmienie pociechy np. w miejscach publicznych, zachowując przy tym odpowiednią dozę dyskrecji i intymności,
  • daje Ci wolne ręce do „wykonywania innych czynności”,
  • dba o Twój kręgosłup poprzez symetryczne rozłożenie ciężaru na oba ramiona i plecy,
  • wspomaga kangurowanie,
  • jest alternatywą dla wózka dziecięcego i klasycznego nosidełka.

Nosząc dziecko w chuście, możesz czerpać pełnymi garściami radość z macierzyństwa, co jest jednym z najcenniejszych skarbów.

Kupić chustę do noszenia dziecka?

A pewnie! Warto dorzucić chustę do noszenia do wyprawki dla niemowlaka. Tylko pamiętaj, by przy zakupie zwrócić uwagę na rodzaj materiału. Najlepsza będzie ta chusta, która została wykonana z naturalnej, oddychającej i miękkiej w dotyku tkaniny. Dzięki temu dziecko nie zdąży się przegrzać ani spocić.  

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Niemowlę (0-1 lat)

Zostaw komentarz