Zdrowie 24.06.2020 6 minut

Cholestaza ciążowa – nie lekceważ swędzenia skóry!

Świąd skóry nie jest zazwyczaj objawem, który wzbudzałby panikę czy nasuwał na myśl poważne schorzenia. W okresie ciąży swędzenie tym bardziej nie zaskakuje, bo przecież skóra się rozciąga i jest bardziej podatna na podrażnienia. Nie pozwól jednak, by Twoja czujność pozostała uśpiona. Świąd skóry może wywoływać niebezpieczna dla płodu cholestaza ciążowa. To choroba, która występuje u od 1 do nawet 4 na 100 przyszłych mam.

Spis treści:

Cholestaza ciążowa – co to jest?

Cholestaza ciążowa to nieco skomplikowane zaburzenie, które polega na zaburzeniach odpływu żółci do dwunastnicy. Zaburzenia te sprowadzają się do nieprawidłowości w zakresie transportu substancji do kanalika żółciowego, ale także jej gromadzenia się w wątrobie.

Choroba najczęściej występuje w III trymestrze ciąży i może bardzo komplikować jej przebieg. Przede wszystkim jest niebezpieczna dla samego dziecka – może doprowadzić nawet do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Inne zagrożenia, które niesie cholestaza ciążowa, to przedwczesny poród oraz krwotok przy porodzie. Ten ostatni jest wynikiem zaburzenia wchłaniania witaminy K.

Jakie są przyczyny cholestazy ciążowej?

Główną przyczyną cholestaza ciążowej jest wysoki poziom hormonów – zwłaszcza estrogenów i progesteronu, w organizmie ciężarnej. Komórki wątroby są na nie bardzo wrażliwe i – mówiąc obrazowo, nie radzą sobie, kiedy jest ich za dużo. Jako że poziom hormonów jest najwyższy właśnie w III trymestrze ciąży, to właśnie wtedy zazwyczaj dochodzi do komplikacji.

Istnieją również przypuszczenia, że zachorowanie na cholestazę ciążową może być związane z pewną podatnością genetyczną bądź dietą, aczkolwiek wciąż brakuje na to dowodów.

Objawy cholestazy ciążowej

Cholestaza ciążowa wywołuje niegroźne same w sobie, ale wyjątkowo męczące objawy. Są to przede wszystkim:

  • intensywny świąd skóry, który początkowo obejmuje przede wszystkim dłonie i stopy, a następnie pozostałe obszary ciała (świądowi nie towarzyszy wysypka),
  • pojawienie się przeczosów, czyli zmian na skórze, które są skutkiem ciągłego jej drapania (a także pocierania np. dłoni o ubranie),
  • problemy ze snem, będące wynikiem uporczywego swędzenia,
  • utrata apetytu, mdłości.

W późniejszym czasie – od 1 do 4 tygodni po ustąpieniu swędzenia, może pojawić się żółtaczka, a wątroba może zwiększyć swój rozmiar.

Cholestaza ciążowa – leczenie

Niestety, nie ma magicznego leku na cholestazę ciążową. Jeśli lekarz będzie podejrzewał u Ciebie ten problem, najpierw zostaniesz skierowana na oddział patologii ciąży. Tam zostaniesz poddana badaniom, aby wykluczyć inne podłoże dolegliwości.

Kolejny krok to podawanie leków, które mają na celu zmniejszenie uporczywego swędzenia. Bardzo ważna jest także obserwacja płodu – dziecko poddaje się regularnie takim badaniom jak NST, KTG, może zostać przeprowadzony test Manninga oraz amnioskopia.

„Ze względu na duże obciążenie wątroby – narządu odpowiedzialnego za trawienie tłuszczu, w przypadku cholestazy ciążowej należy zastosować dietę łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczu. Jedz regularnie małe posiłki. Unikaj smażenia i pieczenia, postaw na gotowanie i gotowanie na parze. Wyklucz z diety surowe owoce i warzywa, ale nie rezygnuj z nich całkowicie, jedz je po obróbce termicznej. Unikaj tłustych mięs, wędlin i przetworów mlecznych. Ogranicz także ciężkostrawne posiłki, które mają dużo błonnika pokarmowego np. warzywa strączkowe czy pełnoziarniste produkty zbożowe. Dzięki temu Twoja wątroba odpocznie” – tłumaczy dietetyk Barbara Dąbrowska.

Przeczytaj także: Badania prenatalne – na czym polegają i kiedy je wykonać?

Niestety, czasem zdarza się, że wątroba daje o sobie znać znacznie wcześniej i cholestaza ciążowa pojawia się już nawet w 25 tygodniu ciąży. Wówczas zazwyczaj podejmuje się wszystkie kroki mające na celu przyspieszenie rozwoju organów dziecka. Cholestaza ciążowa zwiększa prawdopodobieństwo konieczności wcześniejszego wywołania porodu bądź przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Konsultacja:

Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyk, barbaradabrowska.pl

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor serwisów parentingowych. Autorka setek artykułów ułatwiających Czytelnikom radzenie sobie z wyzwaniami rodzicielstwa. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wolne chwile spędza przy maszynie do szycia albo z nosem w książce.

Ciąża

Zostaw komentarz