Wyprawka 01.08.2020 6 minut

Biustonosz do karmienia – jak dobrać prawidłowy rozmiar? Doradza braffiterka

Choć biustonosz do karmienia ma przede wszystkim dobrze podtrzymywać biust i idealnie pasować, to warto zwrócić uwagę na to, aby był też piękny. Będziesz w nim chodzić przez większość czasu, dlatego lepiej kupić taki, który będzie poprawiał Ci humor swoim wspaniałym wyglądem, prawda? Pojawia się jednak pytanie: jak wybrać odpowiedni stanik do karmienia? Oferta na rynku jest bardzo szeroka, a połączenie wygodnego, praktycznego, a zarazem ładnego biustonosza wydaje się być wręcz niemożliwe.

Spis treści:

Kiedy kupić biustonosz do karmienia?

Wraz z rosnącym obwodem pod biustem coraz częściej pojawia się myśl -„czy to już czas kupować stanik do karmienia?”. W trakcie ciąży piersi powiększają się nawet o dwa – trzy rozmiary, a skóra jest wyjątkowo narażona na utratę jędrności, a nawet rozstępy.

Dlatego też ze względów czysto praktycznych polecamy kupować stanik jeszcze przed porodem, ponieważ możesz spakować go to swojej szpitalnej wyprawki.

Najlepiej byłoby kupić biustonosz tuż przed porodem, kiedy piersi mają już najbardziej ustabilizowany rozmiar. Jednak musisz pamiętać, że kiedy ruszy laktacja, biust jeszcze trochę się powiększy. Z reguły po porodzie potrzebna jest miseczka większa o rozmiar lub dwa niż tuż przed rozwiązaniem. Być może będzie Ci potrzebny jeszcze większy rozmiar na samym początku, jeśli będziesz mieć tzw. nawał. To bardzo istotne, aby nie nosić wtedy zbyt małego biustonosza, bo może przyczynić się to do np. bolesnego zastoju czy nawet zapalenia piersi radzi braffiterka Agata Chyrzyńska pracująca w sklepie „Fiszbinka” tzw. świecie idealnie dopasowanej bielizny.

Dodaje, że mierzenie tuż przed porodem bywa też problematyczne ze względu na duży, wysoko osadzony brzuszek, a także delikatne i wrażliwe na ucisk ciało. Według braffiterki warto jednak poczekać z zakupem do 9 miesiąca ciąży.

Jeżeli masz możliwość i siły – postaraj się kupić go maksymalnie w krótkim odstępie od planowanego terminu porodu. Dzięki temu unikniesz szoku, że stanik będzie jednak za mały (co jest bardzo prawdopodobne!). 

Przeczytaj także: 9 gadżetów do karmienia, które pokocha każda mama!

Jaki biustonosz do karmienia wybrać i jak zrobić przymiarki?

W dzisiejszych czasach mamy na rynku spory wybór bielizny dla mam karmiących – są modele zupełnie miękkie, usztywniane, na fiszbinach lub bez. Dobór odpowiedniego biustonosza do karmienia nie jest jednak łatwy – wyjaśnia braffiterka Agata Chyrzyńska.

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że choć sam rozmiar stanika powinien być większy, to jego obwód musi być ciaśniejszy, niż ten przed porodem. Sama wielkość Twoich piersi może zmieniać się nawet kilka razy na dobę, jednak na samym początku są one ciężkie i duże.

Najważniejsze jest prawidłowe podtrzymanie piersi – tak samo, jak w każdym innym staniku. Jest to jednak szczególnie ważne dla karmiących kobiet, ponieważ dodatkowy, nagły ciężar może wpłynąć nie tylko na zmęczenie fizyczne, ale i psychiczne.

Jak wyjaśnia Agata Chyrzyńska, idealnie byłoby skorzystać z porady profesjonalnej, doświadczonej brafitterki. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, powinnaś pamiętać o kilku rzeczach:

Odpowiedni rozmiar

W tak ważnym okresie, jakim jest karmienie piersią, kluczowe jest podparcie ciężkich piersi. Dlatego nie wybieraj modeli z rozmiarówką S/M/L/XL, ale postaw na dopasowanie właściwego obwodu i miseczki. Dobry producent ma w swojej ofercie do wyboru nawet kilkadziesiąt rozmiarów! Obwód powinien być nieco ciaśniejszy, niż Twój faktyczny wymiar pod biustem, aby dał podparcie piersiom. Zbyt luźny pas obwodu sprawi, że cały ciężar poczujesz na ramionach i kręgosłupie. Ma być Ci wygodnie, ale stabilnie – nawet przy podskokach!

Miseczki powinny obejmować całe piersi tak, aby nigdzie one nie wypływały – górą czy bokiem. Pamiętaj, że rozmiar biustu w trakcie karmienia zmienia się – miseczka w biustonoszu ma być dobra w momencie, gdy pierś jest najbardziej pełna. Nie może uciskać kanalików w żadnym punkcie.

Dobra jakość

Biustonosz do karmienia powinien być wykonany z dobrych, oddychających materiałów i do tego przyjemnych dla ciała. Nie może być jednak bardzo rozciągliwy, bo nie da dobrego podtrzymania ciężkich piersi. Zwykle od środka miseczek takie modele są wyściełane bawełną.

Klips

Miseczka powinna otwierać się w całości. Zrezygnuj raczej z modeli, które zostawiają tylko mały otwór na brodawkę. Takie rozwiązanie może uciskać kanaliki mlekowe i przeszkadzać w skutecznym karmieniu.

Przeczytaj także: Odzież ciążowa – jak na niej zaoszczędzić?

Instrukcja, jak prawidłowo dobrać biustonosz do karmienia

Koniecznie zapoznaj się z tą instrukcją:

  1. Zmierz obwód pod biustem miarą krawiecką. Od otrzymanego wyniku odejmij około 10 centymetrów. Pamiętaj, że Twój obwód się znacznie zmniejszy po porodzie. Jeżeli masz pewność, że przed ciążą miałaś podobny wynik – zmniejsz go jedynie o 5 centymetrów. Jeśli Twój brzuszek jest zaskakująco duży – o 15 centymetrów. Standardowo jest to jednak 10 centymetrów.
  2. Po obliczeniu rozmiaru powiększ miseczkę o jeden. Jeżeli w trakcie ciąży nosiłaś 70D, teraz powinnaś szukać rozmiaru 70E. Standardowo piersi podczas karmienia powiększają się o jeden rozmiar. Twoje piersi będą często zmieniały swój rozmiar, a musisz pamiętać również o możliwości włożenia wkładki laktacyjnej.
  3. Jeśli masz możliwość przymierzyć stanik, upewnij się, że cała pierś mieści się w miseczce. Nic się z niej nie wylewa ani nie uciska. Zbyt mała miseczka może powodować zastoje pokarmowe, więc to bardzo istotne, aby dobrać odpowiednią.

Przeczytaj także: 9 gadżetów do karmienia, które pokocha każda mama!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie biustonosza do karmienia? Wyjaśnia braffiterka

  • Pamiętaj, żeby obwód biustonosza był stabilny przy zapięciu na najluźniejszą haftkę. Ponieważ po porodzie tracisz nagromadzoną wodę, opada brzuszek, gubisz kilogramy, a biustonosz może się delikatnie rozciągnąć. Weź to pod uwagę.
  • Wybierając odpowiednią miseczkę, nie zapomnij o miejscu na wkładkę laktacyjną, która z pewnością się przyda w pierwszych tygodniach przygody z karmieniem.
  • Jeśli chcesz spać w biustonoszu, to powinien być model bez fiszbin. Taki stanik przytrzyma Twoje piersi w jednym miejscu i zapobiegnie ich przemieszczaniu się. A to zwłaszcza na początku może sprawiać dyskomfort w nocy.
  • Na co dzień oczywiście możesz wybrać model z fiszbinami – o ile położna lub doradca po konsultacji nie zalecą inaczej. Modele z fiszbinami dają zdecydowanie lepsze podparcie i kształt. Często druty w biustonoszach do karmienia są bardziej elastyczne i miękkie. Kluczowe jest jednak, aby nie uciskały tkanki Twoich piersi, ale obejmowały je w całości, idąc płasko po ciele od pachy aż do mostka.

Każde piersi się inne (i wyjątkowe!). Dlatego przede wszystkim zachęcamy do przymierzania staników przed ich zakupem oraz doradzenia się na miejscu doświadczonej braffiterki. Kupując w Internecie, dokładnie sprawdź informacje o rozmiarach biustonosza i sposobie jego mierzenia. Miej na uwadze zapisy w regulaminie sklepowym na temat możliwości zwrotu i wymiany towaru, który jednak nie będzie odpowiednio dopasowany. Nie zwlekaj, jeżeli będzie on nie pasował – tu chodzi o Twoją wygodę i bezpieczeństwo!

Konsultacja:

Brafitterka Agata Chyrzyńska, Fiszbinka – Twój sklep z bielizną, Częstochowa.

Fiszbinka - Twój sklep z bielizną

Zajrzyjcie na social media sklepu: Facebook i Instagram.

Julia Mądraszewska

Dziecko wewnątrz i na zewnątrz - od zainteresowań, poprzez wygląd. Tylko dowód osobisty informuje, że jest „dorosła”, choć Panie w sklepie nie wierzą, że taki mały osobnik to rocznik '96. Z wykształcenia technik elektroradiolog, z zawodu człowiek od wszystkiego i niczego. Studentka socjologii cyfrowej na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie miłośniczka Nintendo, kotów, podcastów o morderstwach i masła orzechowego.

Ciąża

Zostaw komentarz