Wyprawka 22.07.2020 5 minut

Bezpieczne dziecko w podróży. Jak wybrać fotelik samochodowy?

Podróżowanie z dzieckiem to wielka odpowiedzialność. Zanim wyruszysz z pociechą na wycieczkę, zapewnij jej bezpieczeństwo i komfort w aucie. Jednym z takich obowiązkowych elementów wyposażenia jest fotelik samochodowy, który chroni życie i zdrowie Twojego dziecka. Pojawia się zatem pytanie, jaki model wybrać, by doskonale sprawdził się podczas ewentualnej kolizji? Co dokładnie wpływa na to, że jeden fotelik jest bezpieczny, a inny nie?

Pseudo-foteliki samochodowe, czyli jak rozróżnić jakość od bylejakości?

Przede wszystkim zwróć uwagę na cenę. Foteliki samochodowe z marketów za kilkadziesiąt złotych nie posiadają odpowiednich testów. Z reguły są wykonane z materiałów, które pozostawiają wiele do życzenia. Tego typu foteliki są dobre tylko jako „atrapy” – podczas realnej kolizji nie zadbają one o bezpieczeństwo Twojego malucha.

To samo tyczy się fotelików samochodowych z drugiej ręki. Skoro nie wyobrażasz sobie kupić używanego kasku, to dlaczego miałabyś kupić fotelik? Nie wiesz, jaka była historia tego produktu, czy brał on udział w kolizji oraz, czy jest kompletny i bezpieczny. 

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Przy jego wyborze powinnaś kierować się złotą zasadą, która brzmi: „fotelik samochodowy dobierz do wieku, wagi i wzrostu Twojego dziecka”.

Nie jest to przedmiot, który można dobierać „na oko”.

Dodatkowo fotelik samochodowy powinien otrzymać 4 lub 5 punktów w testach zderzeniowych niezależnych organizacji, np. ADAC. Istotne jest, by konstrukcja i budowa produktu została potwierdzona europejskimi certyfikatami bezpieczeństwa.

Pamiętaj jednak, że najważniejszą część wykonujesz Ty. Nawet najlepszy fotelik może być niebezpieczny, jeśli go źle zamontujesz. Nie może się on kiwać na boki. Mały pasażer musi być zapięty tak mocno, jak bardzo go kochasz!

Przeczytaj także: 6 gadżetów niezastąpionych w podróży z małym dzieckiem

Bezpieczne foteliki samochodowe

Siedzisko zamontowane na stabilnej bazie i 3-warstwowy zagłówek dbają o bezpieczeństwo maluszka w trasie. Do innych zalet fotelika samochodowego Kinderkraft zalicza się wzmocnioną obudowę zaprojektowaną z myślą o najmłodszych podróżnikach. Pochłania ona siłę uderzenia i zapewnia większe bezpieczeństwo. Bardzo wysoka zabudowa osłon bocznych chroni dodatkowo delikatną główkę i odcinek szyjny kręgosłupa dziecka. Są to cechy, którymi powinnaś się wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika samochodowego. 

KINDERKRAFT, FOTELIK SAMOCHODOWY, MYWAY, CZERWONY
KINDERKRAFT, FOTELIK SAMOCHODOWY, MYWAY, CZERWONY

Równie popularne są foteliki Lionelo, które charakteryzują się 6-poziomową regulacją zagłówka oraz wygodną wkładką redukcyjną. Rośnie ona razem z małym użytkownikiem, zapewniając mu wygodę w każdej sytuacji. Wkładka perforowana umożliwia prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać.

LIONELO, FOTELIK SAMOCHODOWY, LEVI ONE, LIME
LIONELO, FOTELIK SAMOCHODOWY, LEVI ONE, LIME
Julia Mądraszewska

Dziecko wewnątrz i na zewnątrz - od zainteresowań, poprzez wygląd. Tylko dowód osobisty informuje, że jest „dorosła”, choć Panie w sklepie nie wierzą, że taki mały osobnik to rocznik '96. Z wykształcenia technik elektroradiolog, z zawodu człowiek od wszystkiego i niczego. Studentka socjologii cyfrowej na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie miłośniczka Nintendo, kotów, podcastów o morderstwach i masła orzechowego.

Ciąża

Zostaw komentarz