Psychologia 21.07.2020 5 minut

Bądź świadomym Tatą i bierz aktywny udział w wychowywaniu dziecka

Współczesny Tata to zupełnie inny Tata niż kilkanaście lat temu. Tradycyjny model ojcostwa, w którym na barkach mężczyzny spoczywa cały ciężar utrzymania rodziny, przechodzi znaczące turbulencje. Obecnie mężczyzna uczestniczy w życiu dziecka, chętnie wybiera się na urlop tacierzyński, nie wstydzi się zmieniać pieluszek i częściej wykonuje obowiązki domowe. Jak być fajnym, świadomym Tatą i nie zwariować?

Współczesny Tata jest świadomy niezwykle ważnej roli Ojca na cały etat. Przygotowuje się do niej bardzo skrupulatnie, czytając książki i czasopisma, rozmawiając z bliskimi czy uczestnicząc ze swoją drugą połówką na zajęciach w szkole rodzenia.

Jak stać się świadomym Tatą?

Kiedy na świecie pojawi się już mała istotka, kochający Tata troszczy się o swój duet – świeżo upieczoną mamę i dziecko. Wspiera on nie tylko silnym ramieniem żonę/partnerkę, ale daje także ogromne poczucie bezpieczeństwa maluszkowi.

Zaangażowany Tata, który buduje bliską i wyjątkową relację ze swoim maleństwem, to niezastąpiony skarb. Jego obecność ma pozytywny wpływ na rozwój pociechy. Jeśli podejmuje się dzielnie zadania rodzicielskiego i pielęgnuje pociechę w pierwszym półroczu życia, to inwestuje w lepszy rozwój intelektualny dziecka. Musi jedynie pamiętać, że te pierwsze dni są naprawdę ważne do cementowania tej więzi!

Przeczyta także: Tato bądź przy Nas, a nie tylko w pracy czy przed komputerem!

O tym, jak ważna jest miłość Taty

Czas spędzony z Tatą przynosi też wiele korzyści psychologicznych. Jeśli dziecko wie, że znajdzie mocne wsparcie w ramionach Taty, to nie staje się cyckiem uczepionym maminej spódnicy. Ono po prostu wie i czuje, że Ojciec kocha je bezwarunkowo za to, jakie jest! Ta więź pomaga dziecku kształtować własną tożsamość, czyli staje się ono bardziej samodzielne, niezależnie i pewniejsze siebie.

Świadomy tata nie boi się podejmować wyzwań, jakie stawia przed nim tacierzyństwo. Zamiast leżenia na kanapie, woli on spędzić czas z pociechą na rozmowach o wszystkim i o niczym, na wspólnej zabawie klockami czy czytaniu książeczek.

Świadomy Tata rozumie świadomą Mamę

Obecny Tata potrafi łączyć rolę świadomego partnera w wychowywaniu dziecka z głową rodziny. Respektowanie potrzeb pociechy staje się dla niego priorytetem. Czasami nawet podejmuje decyzję o zawieszeniu życia zawodowego na rzecz urlopu rodzicielskiego. Mężczyzna wtedy zajmuje się dzieckiem kilkanaście godzin w ciągu dnia pomimo zmęczenia fizycznego i psychicznego. Zdaje sobie sprawę, że opieka nad niemowlakiem nie jest usłana samymi różami. Przy okazji uczy się multitaskingu, czyli łączy ciągłą uważność na potrzeby małego człowieka z radzeniem sobie z jego różnymi stanami – radością, rozpaczą czy wściekłością.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na zabawę taty z dzieckiem, które Twoja pociecha zapamięta

Dlatego, kiedy świadomy Tata doświadczy tego wysiłku, będzie mógł lepiej zrozumieć swoją żonę/partnerkę. Przyznać jej rację, że wychowywanie dziecka to jest co prawda źródło szczęścia i satysfakcji, ale też ciężka orka na ugorze. Takie podejście przekłada się na harmonijne i zdrowe relacje w związku oparte na wsparciu i współpracy.  

Świadomy Tata potrafi dać dziecku bezwarunkową miłość, dzięki której pociecha wyrośnie na szczęśliwego i wartościowego człowieka!

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Lifestyle

Zostaw komentarz