Newsy 20.08.2020 3 minuty

Back to school! Uczniowie w przyłbicach, lekcje WF-u na zewnątrz. Czy to nowy porządek w szkołach?

Noszenie przyłbic podczas zajęć i lekcje wychowania fizycznego na zewnątrz to nowa rzeczywistość szkolna, jaka czeka na uczniów na Podkarpaciu. Te rekomendacje wydał Podkarpacki Inspektorat Sanitarny dla dyrektorów szkół w tym regionie. Są one surowsze niż te opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Od września uczniowie będą musieli zasłaniać twarz podczas lekcji i ćwiczyć na WF-ie na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. – W warunkach szkolnych, kiedy nie można zachować dystansu, jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażenia jest zasłanianie nosa i ust – wyjaśnił Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, na konferencji prasowej w Rzeszowie. Dodał, że na razie nie ma leku ani szczepionki, dlatego trzeba przestrzegać tych zasad.

Kto ma zapewnić uczniom przyłbice?

To zadanie leży już w kompetencji dyrekcji danej szkoły. – Każdy dyrektor ma stworzyć warunki do bezpiecznej nauki. I na trzech konferencjach z dyrektorami placówek z regionu, mówiłem o moich rekomendacjach. Nie słyszałem żadnego sprzeciwu. Żaden dyrektor nie mówił, że będzie z tymi rekomendacjami jakiś problem – tłumaczył Adam Sidor.

Niektóre placówki, by zapewnić swoim podopiecznym odpowiednie warunki, nabyły już odpowiedni sprzęt. Jeśli dyrektorzy szkół nie będą mieli wystarczających funduszy na zakup przyłbic, powinni zwrócić się o ich dofinansowanie do lokalnego samorządu. O tej możliwości poinformowała Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki.

Rodzice, jeśli wyrażają taką zgodę i ochotę, mogą podczas kompletowania wyprawki szkolnej dorzucić do listy zakup przyłbicy. Bądź zrobić ją własnoręcznie w zaciszu domowym.

Przeczytaj także: Jak przekonać dziecko do noszenia maseczki?

Dyrektorzy szkół w ferworze przygotowań

Celem konferencji prasowej było przekazanie informacji o przygotowaniach do rozpoczęcia roku szkolnego, który zbliża się wielkimi korkami.

– Już teraz należy myśleć kompleksowo, całościowo we wszystkich możliwych wariantach zdarzeń, co do nowego roku szkolnego. To, co najważniejsze to to, że rozpoczynamy rok szkolny w tym modelu, który najbardziej znamy, który jest oczekiwany, czyli w modelu tradycyjnym, stacjonarnym – zaznaczyła Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

W swojej wypowiedzi podkreśliła, że dyrektorzy szkół otrzymali wytyczne dbające o bezpieczeństwo uczniów i pracowników od ministra zdrowia, edukacji narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego. Na ich podstawie mogą m.in. określić kompetencje poszczególnych osób w szkole. Oprócz tego dyrektor może podjąć decyzję o formie prowadzenia zajęć – online czy hybrydowych, ale dopiero po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego. – Ale będą to działania czasowe – powiedziała Małgorzata Rauch.

Źródło: tvn24.pl

Redakcja

Wierzymy, że warto działać bez pośpiechu i z uważnością! W Oh!sokiddy nie idziemy na skróty. Nie znajdziesz tu przypadkowych treści. W artykułach piszemy o tym, co naprawdę ważne. Nie piszemy o nowych ciuchach gwiazd czy cenach wózków, jakimi wożą swoje dzieci. Dowiesz się za to, co czuje Twoje dziecko po powrocie z przedszkola lub szkoły, jak funkcjonują rodziny patchworkowe, jak pomóc młodej mamie.

Kobieta

Zostaw komentarz