Zabawa 11.08.2020 7 minut

Atrakcje dla dziecka – gdzie warto zabrać pociechę i dostarczyć jej świetnej rozrywki?

Atrakcje dla dzieci to świetna forma spędzania wolnego czasu. W piękną pogodę szkoda siedzieć w domu jak słońce świeci za oknem. Zastanawiasz się, gdzie pojechać z dzieckiem i oderwać je na dłuższą chwilę od zabawek i urządzeń elektronicznych. Warto pokazać mu, że Polska jest pięknym krajem, w którym jest wiele ciekawych miejsce dla najmłodszych – od Parków Rozrywki po szlaki górskie. Dlatego przygotowaliśmy ściągawkę z najfajniejszymi atrakcjami dla dziecka, która zainspirują Cię do zorganizowania małej lub dużej wyprawy rodzinnej!

Ciekawe atrakcje dla dziecka zapewniają moc niezapomnianych wrażeń i świetną zabawę. Zatem gdzie jechać z pociechą? Sprawdź, jakie są atrakcje dla dziecka w Polsce?

Przeczytaj także: „Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę”. Co faktycznie powinien zawierać plecak małego turysty?

Atrakcje dla dziecka w Polsce – 5 pomysłów na rodzinną wycieczkę

1. Park Rozrywki Zatorland

Super miejsce, by rozerwać się całą rodziną. Leży ono w małej miejscowości Zator między Wadowicami a Katowicami. Dziecko będzie tak zafascynowane różnymi atrakcjami, które spotka w trakcie zwiedzania, że na pewno nie usłyszysz: „Mamo nudzi mi się. Jedziemy już?”.

Park Rozrywki składa się z parków tematycznych i lunaparku:

 • Parku Dinozaurów – razem z dzieckiem będziesz spacerować wśród ponad 100 ruchomych i interaktywnych figur prehistorycznych. Spotkanie z ponad 35-metrowym dinozaurem Twoja pociecha zapamięta na dłużej. Przy okazji nie przegapcie wizyty w Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, gdzie dziecko może wcielić się w paleontologa poszukującego śladów przeszłości.
 • Park Mitologii – zapewni przejażdżkę tramwajem wodnym, podczas której zobaczycie posągi greckich bogów (m.in. Zeusa czy Heraklesa) i mitycznych stworów oraz sceny z mitologii. Bez wątpienia dziecko zaciekawi replika konia trojańskiego, labirynt Minotaura i rekonstrukcja świątyni z Delf.
 • Park Owadów – staniecie oko w oko z insektami, które dorównują wielkością ludziom. Dziecko może bliżej poznać 16 owadów, m.in. konika polnego, biedronkę, mrówkę, skorpiona czy karalucha. W gablotach zobaczycie wypreparowanie owady z całego świata. Jest to fajna lekcja biologii na wesoło.

2. Sady Klemensa

Zabierz dziecko w podróż do Podskarbic Szlacheckich w pobliżu Rawy Mazowieckiej. Sady Klemensa to kolejna atrakcja dla dziecka, którą będzie dla niego niezwykłym wspomnieniem. W tym wyjątkowym miejscu możecie podziwiać mnóstwo przepięknych drzew, na przykład krzewy owocowe, jabłonie czy zioła. Na powierzchni ponad pięciu hektarów można znaleźć się na spacerze w lesie iglastym i brzozowym. Dzięki tej wycieczce dowiecie się, jak odpowiednio chronić przyrodę i dlaczego jest to tak ważne dla naszej planety. Niech mały turysta wyhasa się także w Tęczowej Kranie z mieniącymi się w słońcu Gorącymi Piaskami i w Parku Liniowym.

3. Afrykarium

Wyprawa do miasta krasnali, czyli Wrocławia będzie jednym z niesamowitych wrażeń wakacyjnych dla małego turysty. Obowiązkowym punktem wycieczki jest afrykarium. Jest to ogromny obiekt, w którym dziecko nie zazna nudy, ponieważ nie będzie miało na nią czasu. Jego powierzchnia podzielona jest na:

 • Ocenarium, które daje szansę, by przyjrzeć się z bliska wodnym zwierzętom z całej Afryki. Widok niektórych z nich może przyprawić o gęsią skórkę, a inne wywołają uśmiech. W basenach mieszka aż ponad 200 różnych gatunków zwierząt. Dzięki temu można obejrzeć program przyrodniczy na własne oczy, a nie w telewizji.
 • Krainy tematyczne związane z poszczególnymi regionami Afryki i ich fauną. Na przykład w głębinach Kanału Mozambickiego zobaczycie rekiny i płaszczki z bardzo ciekawej perspektywy. Niesamowite doznania wzrokowe dostarczy Wam także rafa Morza Czerwonego, która mieni się tysiącami kolorowych ryb i sztucznymi koralowcami. W wyznaczonych strefach spotkacie hipopotamy nilowe, mrówniki, małe antylopy czy egzotyczne kaczki i ibisy.
 • Statek wodny, gdzie pod pokładem przede wszystkim obejrzycie zza szyby, jak pływają pingwiny.
 • Dżungla Dorzecza Kongo, w której mieszkają krokodyle i manaty.

Reakcja dziecka po wyjściu z Afrykarium powinna być jedna: „WOW. Mamo, wrócimy tu jeszcze?”. Uwierz nam, że w rezultacie trudno będzie mu pożegnać się z tym miejscem.  

Przeczytaj także: 6 gadżetów niezastąpionych w podróży z małym dzieckiem

4. Bajka Pana Kleksa

„Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce, Pinokio nam zaśpiewa …”. Pamiętasz ten kultowy film dla dzieci i młodzieży? Podziel się urokami swojego dzieciństwa i przenieś się wraz z pociechą w świat Pana Kleksa na podstawie bajki Jana Brzechwy. Zapewnij sobie i dziecku świetną zabawę, m.in.:

 • Zmierzcie się z zadaniami kulinarnymi i artystycznymi w kuchni legendarnego Profesora Ambrożego Kleksa.
 • Dowiedzcie się wielu ciekawostek o naszych czworonożnych pupilach w Psim Raju.
 • Odkryjcie przede wszystkim tajniki podwodnego świata władanego przez królową Abę i udajcie się w podróż po Królestwie Bajdocji.
 • Zapoznajcie się z przestrzenią kosmiczną oraz sprawdźcie swoją wiedzę z zakresu Układu Słonecznego i odkryć kosmicznych na pokładzie statku Voltan II.
 • Poznajcie jeszcze bardziej niezwykły świat zwierząt i roślin, zapuszczając się w głąb Rezerwatu Przyrody. Przy okazji odbierzcie nagrody za odnalezione przedmioty podczas wycieczki śladami Pana Kleksa.

Tej rozrywki zażyjecie w Katowicach!

5. Magiczne Ogrody

Na terenie Janowca zostały ukryte baśniowe krainy w gąszczu drzew i kwiatów. Co wyniesiecie z tego miejsca? Przede wszystkim poznacie różne magiczne stwory – Mordole, Bulwiaki i Robanki, zwiedzicie Gród Krasnoludów i nauczycie się odkrywać piękno Magicznych Ogrodów za pomocą barw, zapachów i smaków. To nie wszystkie atrakcje. Miejsce ma jeszcze do zaoferowania spływ tratwą i wycieczka na Marchewkowe Pole. W związku z tym dobra zabawa będzie gwarantowana dla całej rodziny!

Jedno jest pewne – atrakcje dla dziecka rozwijają zainteresowanie biologiczne i historyczne oraz dostarczają wielu przydatnych informacji.

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Uczeń (6+ lat)

Zostaw komentarz