Zabawa 03.07.2020 6 minut

5 rzeczy, które Twoje dziecko musi wiedzieć zanim wyjedzie na pierwsze kolonie

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi pierwsze samodzielne wyjazdy dzieci na kolonie. Zdecydowałaś się wysłać pociechę na dwutygodniowy obóz, co niestety wiąże się z ogromnym stresem. Nie wiesz, jak Twoja latorośl poradzi sobie w nowym miejscu. Zatem co zrobić, by nie zwariować? Jak możesz przygotować siebie i pociechę do wyprawy oraz czego powinnaś ją nauczyć? Podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas letniego wypoczynku!

5 maminych wskazówek, które ułatwią dziecku wyjazd wakacyjny

To już ten czas, ten moment, kiedy Twoja pociecha na chwilę opuści matczyne skrzydła i wyjedzie na pierwszy obóz. Boisz się, że w międzyczasie możesz nabawić się siwych włosów? Grunt to zachować spokój! Co zrobić, by się mniej stresować? Udziel dziecku kilku praktycznych wskazówek przed podróżą. Tylko jakich?

Bezbolesne odcinanie pępowiny

Tęsknota to nieodłączony element wyjazdu. Odczuwana jest zarówno przez dziecko, jak i rodziców. Ta kilkudniowa rozłąka wcale nie musi być wymuszona, tak samo, jak miejsce i długość odpoczynku. Warto przed zapisami na kolonie lub obóz porozmawiać z pociechą, czy jest gotowa do pierwszego wyjazdu na wakacje. Najlepiej jest, gdy dziecko samo zgadza się na pobyt poza domem, a Ty w tym czasie możesz oswajać go z chwilowym rozstaniem, tłumacząc mu, że przeżyje wspaniałą przygodę i pozna wielu nowych przyjaciół. Im bardziej przedyskutujesz temat wyjazdu z pociechą, tym ona będzie bardziej przekonana o jego atrakcyjności. Poza tym powiedz jej, że co by się nie działo, zawsze będziesz pod telefonem.

Samoobsługa dziecka

Przygotuj dziecko na sytuacje, w których będzie zdane tylko na siebie. Pociecha wyjeżdżająca na obóz musi mieć dobrze wykształcone czynności samoobsługowe. To znaczy, że jest ona już „Zosią Samosią, która bez asysty osoby dorosłej potrafi samodzielnie:

  • ubrać się i rozebrać,
  • jeść posiłki, posługując się sprawnie sztućcami,
  • wziąć prysznic,
  • korzystać z toalety,
  • prawidłowo myć zęby,
  • uczesać się.

Przed wyjazdem powinnaś wyjaśnić dziecku, jakie obowiązują zasady wzorowego zachowania w grupie (m.in. życzliwość wobec innych, szacunek do drugiej osoby, wzajemna pomoc). Dodatkowo mały globtroter musi wiedzieć, że w czasie wypoczynku rodziców zastępuje wychowawca. Do tej osoby w każdej chwili może zgłosić swoje potrzeby, poprosić o radę lub pomoc bądź poinformować o niepokojących sytuacjach. Dziecko musi wiedzieć, że dla jego dobra i bezpieczeństwa nie może:

  • przyjmować napojów czy słodyczy od nieznanych obcych,
  • jeść leśnych owoców, które mogą okazać się trujące,
  • podchodzić do bezpańskich psów czy dzikich zwierząt,
  • oddalać się od grupy podczas spacerów.

Wykonywanie drobnych obowiązków

Naucz dziecko, że utrzymanie porządku i czystości wokół siebie to podstawa dobrego samopoczucia. Młody człowiek na koloniach nie powinien mieć problemów ze ścieleniem łóżka oraz ręcznym praniem (np. bielizny czy t-shirtu). Wiadomo, jak nadopiekuńcza mama, będziesz chciała spakować mu większość szafy do plecaka, ale też plecak nie jest z gumy i wszystkiego nie zmieści. Dlatego przydatna będzie wiedza, jak prać, płukać i suszyć ubrania.

Atrybuty małego odkrywcy

Wspólnie pakując z pociechą walizkę, oprócz ubrań, bielizny i dokumentów, nie zapomnij o zestawie prawdziwego odkrywcy. Pomoce w postaci mapy, latarki, lornetki i kompasu przydadzą się każdemu małemu podróżnikowi. Poczuje się z nimi jak Indiana Jones, odkrywający starożytne miasto. W sytuacji, gdy rozładuje mu się telefon komórkowy, za pomocą tych narzędzi trafi do celu.

Zanim dziecko wyjedzie na kolonie warto, byś opowiedziała mu o miejscu, do którego się wybiera, o zabytkach czy bogactwie przyrody. Dzięki temu mały podróżnik będzie wiedział, na co ma zwracać szczególną uwagę. Zawsze możesz zaopatrzyć go jeszcze w kieszonkowy przewodnik, który dostarczy mu cennych informacji.  

Ochrona przed owadami

Niezależnie od miejsca pobytu naucz dziecko, jak ma aplikować płyny przeciwko insektom. Te sprawdzone preparaty odstraszą kleszcze, komary, osy czy meszki. Nie zapomnij pokazać mu również, jak posmarować odpowiednim żelem miejsce ukąszenia lub użądlenia. Jeśli opuchlizna będzie wyglądać nie za ciekawie, wytłumacz mu, że ma bezzwłocznie zgłosić się do wychowawcy lub innej osoby dorosłej.

Przeczytaj także: Kleszcze u dziecka – jak się przed nimi skutecznie chronić?

Postaraj się przygotować dziecko do wyjazdu, rozpatrując każdą ewentualność! Dziecko, które poradzi sobie między innymi z ukąszeniami, drobnymi zabrudzeniami, rozładowaną baterią w telefonie, jest gotowe, by ruszyć ku nowej przygodzie.

Anna Tłustochowicz

Lubi bawić się słowem, świat widzi w pozytywnych kolorach, a do ludzi podchodzi z uśmiechem. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i skończyła Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jako doświadczony skryba tworzy teksty dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W wolnych chwilach jest wolontariuszką działającą pod kryptonimem doktor Sowa. Wykazuje pełne zaangażowanie w program terapii śmiechem i zabawy realizowany przez fundację  „Dr Clown”. Co tydzień przyfruwa do szpitala, by zarazić dzieci uśmiechem. Kiedy nie pracuje, uwielbia podróżować ze swoim partnerem przy boku, czytać książki i nadrabiać zaległości w nowościach kinowych.

Uczeń (6+ lat)

Zostaw komentarz