Szkoła 16.05.2020 7 minut

10 umiejętności, których warto nauczyć dziecko, zanim pójdzie do szkoły

Szkoła bywa dużym wyzwaniem, zarówno dla dziecka i jak i rodziców. Jest zupełnie nowym etapem w życiu dziecka i wymaga od niego dostosowania się do wielu zmian. Zobacz, w jaki sposób możesz wesprzeć swoje dziecko, aby jak najlepiej poradziło sobie w nowym otoczeniu i realiach.

Z fartuszka w mundurek

Kolejno w żłobku i przedszkolu lub spędzając pierwsze lata w domu Twoje dziecko nabywa wielu umiejętności i wpada w naturalny rytm nauki. Uczy się także dziennego schematu aktywności, tworzy codzienne rytuały: śniadanie, zajęcia edukacyjne, zabawa, obiad, odpoczynek, zabawa itd.

Po przedszkolu przychodzi zerówka, która jest etapem przejściowym. Wtedy plan jest już bardziej skoncentrowany wokół nauki, również poprzez zabawę. Tym samym dużymi krokami Twoje dziecko wkracza w szkolny tryb.

Pierwszy dzwonek

Czy warto posyłać dziecko do zerówki? To właśnie w tym okresie maluch ma zazwyczaj pierwszy kontakt ze szkolnym trybem nauczania. Co wybrać – zerówkę przedszkolną czy szkolną? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

W zerówce przedszkolnej dzieci pozostają w swoim dotychczasowym środowisku i, w większości, nauka nadal odbywa się poprzez zabawę. Natomiast w zerówce szkolnej funkcjonuje już inny plan dnia, gdzie zazwyczaj zajęcia trwają od rana do 12-13, a później grupa przenosi się do tzw. świetlicy szkolnej. Pierwsza opcja jest bardziej zachowawcza i bezpieczna, druga może wnieść lepszą możliwość asymilacji dziecka w szkole, dzięki czemu płynnie przejdzie do programu regularnej, pierwszej klasy.

Wiedza praktyczna i życiowa

W szkole Twoja pociecha pozostaje nadal po prostu małym dzieckiem, które lubi się bawić, obawia się nowości i potrzebuje ogromu wsparcia nauczycieli. Czy Ty, jako rodzic, możesz przygotować swoje dziecko na ten okres życia, którym jest szkoła? Zobacz w jaki sposób dasz swojemu dziecku szansę na lepszą adaptację w szkole. O jakie umiejętności warto zadbać?

1. Dbanie o siebie – „Moje potrzeby i komfort są ważne”

Jeśli twoje dziecko będzie dbać o swoje podstawowe potrzeby, poradzi sobie ze wszystkim. Możesz wytłumaczyć Mu, żeby nie wstydziło się powiedzieć, że musi wyjść do toalety, że jest głodne, zmęczone itp. Świadomość własnych potrzeb jest wielką potęgą i warto uczyć się tego od najmłodszych lat

2. Stawianie granic –„Mogę odmówić!”

Stawianie granic jest jedną z ważniejszych umiejętności. Kiedy Twoje dziecko będzie umiało powiedzieć: „Nie podoba mi się, nie umiem tego zrobić…” itp., będzie to dużym ułatwieniem dla niego i dla nauczycieli.

3. Jak radzić sobie w ciężkich chwilach – „Gdy mi ciężko…”

Ta umiejętność jest mocno związana z dwiema poprzednimi, ale nawet jeśli dziecko powoli umie już stawiać granice i zadbać o swój komfort, nadal może zdarzyć się wiele sytuacji, w których będzie mu ciężko. Powiedz Mu, że kiedy np. tęskni może wziąć swoją ukochaną zabawkę lub amulet do ręki i pomyśleć sobie, że zaraz znowu będziecie razem.

4. Działanie w grupie – „Jednak grupa jest fajna”

Warto, żebyś pokazała dziecku, że nawet jeśli lubi być samo ze sobą, zabawa i interakcja w grupie ma swoje niezaprzeczalne plusy. Umiejętność tą dziecko naturalnie trenuje od momentu pierwszej styczności z rówieśnikami. Ważne jest, żebyś wiedziała, jak faktycznie Twoja pociecha czuje się w grupie i czy nie przysparza jej to większych problemów czy frustracji.

5. Nawiązywanie wartościowych relacji – „Ale fajnie mi się spędza z Tobą czas!”

Zacieśnianie więzi również przychodzi naturalnie. Jednak warto wesprzeć w tym dziecko, aby rzeczywiście miało szansę uświadomić sobie, że przywiązanie do kogoś jest bardzo wartościowe. Poza czasem, który Twoje dziecko spędza w przedszkolu lub na podwórku, warto jest zadbać o jego dodatkowy kontakt z kolegami. Stwórz szansę do nawiązania prawdziwych silnych więzi. Możesz pokazać, że macie wspólne zainteresowania i pomóc swojemu dziecku zrozumieć, jak się zawiązują się przyjaźnie. Wyboru dokona już samo 😊

Przeczytaj także: Szkolny wyścig szczurów – moje dziecko nie weźmie w nim udziału!

6. Dbanie o swoje przekonania – „Myślę, że…”

Możesz uznać, że posiadanie własnych przekonań to poważna sprawa, jak na takiego kilkuletniego szkraba. Pamiętaj, że przekonanie o słuszności i własne opinie pojawiają się w rozwoju dziecka dość szybko. Czy pamiętasz, jak talerz z brokułami wylądował na ziemi, Twoje dziecko oznajmiło, że są „fe” i nigdy nie weźmie ich do buzi? Otóż to jest właśnie opinia Twojej małej, rezolutnej istotki. Pokaż dziecku, że jego przekonania (gusta) są istotne, ale wytłumacz także, że otwartość na nowe jest również bardzo ważna.

7. Jak rozumieć/ przyswajać inność – „Dlaczego ona tak robi?”

Każdy jest inny, wygląda inaczej, mówi i robi różne rzeczy po swojemu. Dzieci wiedzą to z obserwacji, którą podejmują od pierwszych dni życia, jednak z czasem, kiedy wzrasta ich świadomość, zaczynają pytać. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o odmienności. Umiejętność zrozumienia i akceptacji siebie oraz innych jest podstawą do tworzenia relacji przez całe życie.

8. O szacunku do siebie i innych – „Ale ja tak myślę, choć wiem, że ty myślisz inaczej”

Ten aspekt jest blisko związany z poprzednim podpunktem. Wyjściem do wyrabiania szacunku do siebie oraz innych jest akceptacja, zrozumienie odmiennych cech, własnych i otoczenia.

9. Komfort w schemacie, czyli dostosowanie

Istotną umiejętnością jest funkcjonowanie w grupie, ale też w schemacie, ponieważ większość życiowych aktywności opiera się na życiu w schemacie. Co to oznacza? Twoje dziecko może zachować własną odrębność, ale będąc w grupie i w szkole, powinno umieć przestrzegać określonych zasad. Pokaż mu, że zasady są dobre i potrzebne. Dają one m.in. poczucie bezpieczeństwa.

10. Rozmowa, czyli wspólne rozwiązywanie problemów

To duże wyzwanie dla rodziców. Pokaż swojemu dziecku jak ważna jest rozmowa, dzielenie się dobrymi i złymi doświadczeniami, ale także spostrzeżeniami. Twoje dziecko będzie wiedziało, że nie musi trzymać w sobie emocji, które mogą mieć negatywny wpływ na jego funkcjonowanie. Rozmowa z Tobą i bliskimi pokaże przyszłemu uczniowi, że może podjąć rozmowę na każdy temat, kiedy ma taką potrzebę.

Silne dziecko to szczęśliwe dziecko!

Kiedy słyszę jak mój (obecnie pięcioletni) synek, mówi: „Nie podoba mi się to zajęcie, zróbmy coś innego” to jestem z niego i z siebie bardzo dumna. Cieszę się, że zaczyna siebie coraz lepiej rozumieć i wyrażać, choć każdy dzień niesie za sobą nowe nauki. Złotym środkiem do tego, aby Twoje dziecko dobrze czuło się w szkole i na każdym późniejszym etapie, jest uczenie go rozumienia samego siebie oraz zasad życia w grupie.

Bo o swoje miejsce, zadbać każdy musi (trochę) sam!

Katarzyna Przedborska

Absolwentka psychologii z kilkuletnią praktyką terapii wspomagającej spektrum autyzmu. Kasia to odwieczny rzecznik i wielka fanka dzieci. Prywatnie mama 5-letniego Frania. Miłośniczka dziecięcego świata. Zabawy, warsztaty oraz wieloaspektowe wsparcie dla dzieci i rodzin, to jej życiowa misja. Amatorka dobrego kina, gotowania (i jedzenia!), „angielskiego” humoru i wynajdywania sposobów na nudę. „Mój świat idealny jest pełen szacunku, ciepła, życzliwości i uśmiechu” – mówi Kasia.

Uczeń (6+ lat)

Zostaw komentarz